Linville Falls Linn Cove Upholstered Arm Chair
Tailored and timeless, the Linn Cove Arm Chair has a comfortable upholstered seat and back in the neutral performance fabric Remington Porcelain with welt trim. The crisp wood frame is finished in Shadow, a charred black finish achieved through Shou Sugi Ban, a Japanese technique that creates a look resembling burnt wood.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fabric | 100% Polyester |
|---|---|
| Alternate Finish Items | 6150-75500-85 |
| Arm Height | 25 |
| Carton Height | 19.00 |
| Carton Length | 27.00 |
| Carton Weight | 31.08 |
| Carton Width | 44.50 |
| Depth | 24.25 |
| Distressing | No |
| Fabric 1 | Remington Porcelain (Performance); Fabric Contents: 100% Polyester; Cleaning code: WS (Clean water-based Stains with water-based cleaning agent, clean oil-based Stains with Solvent cleaner) |
| Height | 35.75 |
| Material Description | Fabric |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-REMINGTON-PORC-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Seat Depth | 21.25 |
| Seat Height | 19 |
| Seat Width | 23 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Arm Chairs |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 23.00 |
| Finish Filter | Blacks |
| Weight | 21.23 |
| Image Role Data | {“6150_75500_99_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6150_75500_99_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”6150_75500_99_straight_silo”:[“Silo Image 3″,”Silo – Straight”] |
| Weight | 21.23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.25 × 23 × 35.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Casual |
| Collection | Linville Falls |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Linville Falls 96″ Desk with Two Files
Linville Falls 96″ Desk with Lateral File
Linville Falls Green Valley Counter Stool
Linville Falls Open Desk Cabinet
Linville Falls Overlook Trails Cocktail Table
Linville Falls 84″ Desk
Linville Falls Corner Desk with Two Lateral Files
Home Office Linville Falls Desk Top End Panel
Linville Falls 72″ Desk with Two Files
Linville Falls 96″ Credenza with File, Lateral File and Open Desk Cabinet
Linville Falls Corner Desk with Two Open Desk Cabinets
Linville Falls Pisgah Five Drawer Chest
Parota Wooden Chair
Mayer Dining Side Chair
| Dimensions | 23.75 × 19.5 × 33.75 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Contemporary |
Cole Dining Chair
Dovetail Dining Horizontal Slat Side Chair
| Dimensions | 18.5 × 22 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Marquez Chair
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.5 × 25 × 45.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Marquez |
| Features | Fabric |
Circa Dining Chair
| Dimensions | 21 × 22.5 × 29.75 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Modern |
Aruba Chair
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.25 × 21.25 × 46.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Chair 5179
| Dimensions | 26 × 19.75 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Oslo Woven Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 20.38 × 38 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Marquez 24″ Wooden Bench
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.