Linville Falls 96″ Desk with Centered Lateral File
Capturing the essence of nature’s organic color palette on a clean-lined, simple silhouette, the Linville Falls Desk is crafted of Oak Veneers with a soft smoked gray Mink finish. The expansive 96-inch wide top has a functional base with a lateral file in the center and two leg end panels. The file has a top utility drawer, and the lower drawer has locking file with pendaflex filing system. The desk is fully finished on the back so it can be floated in a room.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Includes 96-inch top, a lateral file and two leg end panelsTwo drawersTop drawer is a utility drawerBottom drawer is a locking file drawer with pendaflex filing systemFully finished on back and can be floated in a roomFinish: Mink: A soft smoked gray fini | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 640.22 |
| Carton Length | 10.00 |
| Carton Weight | 530.00 |
| Carton Width | 10.00 |
| Configurations & Options 1 | 31fc09beb896ae4cc6f127aa2e07288f5c569cc4 |
| Custom Type | Office Wall Systems |
| Depth | 24.00 |
| Height | 30.00 |
| Material Description | Oak Veneers |
| Number of Drawers | 2 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Writing Desks |
| Width | 96.00 |
| Weight | 483 |
| Image Role Data | {“6150_10926_85_schematic”:[“Schematic”],”6150_10926_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6150_10926_85_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”6150_10096_85_top”:[“To |
| Weight | 483 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 96 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Linville Falls |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Linville Falls Shou Sugi Ban End Table
Linville Falls 72″ Credenza with Three Files
Home Office Linville Falls Desk Top 36in
Linville Falls Overlook Trails End Table
Linville Falls 60″ Desk with One File
Linville Falls Shou Sugi Ban Server
Linville Falls Pinnacle Trails Mirror
Linville Falls 84″ Desk with Lateral File
Linville Falls Wisemans View Etagere
Linville Falls Open Desk Cabinet
Linville Falls 96″ Desk with File and Lateral File
Linville Falls 72″ Credenza with Lateral File and Open Desk Cabinet
Americana Modern – Cotton 60″ Writing Desk
Solaria Desk
Alder Writing Desk (Brown)
Arcadia Desk
Monolith Desk
Korey Desk
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 56 × 31 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Boho, Coastal |
| Collection | Korey |
| Features | Storage |
Everly Desk
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 52 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Collection | Everly |
| Features | Storage |
Tribeca Desk
Riley Desk
Riley Desk
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.