Linville Falls 72″ Desk with Two Files
Capturing the essence of nature’s organic color palette on a clean-lined, simple silhouette, the Linville Falls Desk is crafted of Oak Veneers with a soft smoked gray Mink finish. The 72-inch wide top is flanked on each end with two small files. Each file has a top utility drawer and a lower locking file drawer with pendaflex filing system. The desk is fully finished on the back so it can be floated in a room.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Includes 72-inch top and two small filesFour drawersTop drawers are utility drawersBottom drawers are locking file drawers with pendaflex filing systemsFully finished on back and can be floated in a roomFinish: Mink: A soft smoked gray finishHardware: Tex | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 634.18 |
| Carton Length | 10.00 |
| Carton Weight | 369.00 |
| Carton Width | 10.00 |
| Configurations & Options 1 | 31fc09beb896ae4cc6f127aa2e07288f5c569cc4 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Custom Type | Office Wall Systems |
| Depth | 24.00 |
| Distressing | No |
| Height | 30.00 |
| Material Description | Oak Veneers |
| Number of Drawers | 4 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Writing Desks |
| Width | 72.00 |
| Weight | 331 |
| Image Role Data | {“6150_10904_85_detail”:[“Detail Image 1″],”6150_10904_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6150_10904_85_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”6150_10072_85_top”:[“ |
| Weight | 331 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 72 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Linville Falls |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Home Office Linville Falls Desk Top 24in
Linville Falls 72″ Desk with Open Desk Cabinet
Linville Falls Corner Desk with Lateral File and Open Desk Cabinet
Linville Falls 72″ Credenza with Lateral File and Open Desk Cabinet
Linville Falls Wisemans View Etagere
Linville Falls 60″ Desk with One File
Linville Falls 84″ Credenza with Two Files and Lateral File
Linville Falls 72″ Desk with One File
Linville Falls Chimney Gap Six Drawer Dresser
Linville Falls Linn Cove Upholstered Arm Chair
Linville Falls Shou Sugi Ban Curio Cabinet
Linville Falls Bynum Bluff Accent Chair
Everly Desk
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 52 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Collection | Everly |
| Features | Storage |
Josie Solid Mango and Iron 36″ Tall Standing Desk
Americana Modern – Denim 60″ Writing Desk
Prado Desk
| Dimensions | 27 × 74 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Tawny |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Prado |
| Features | Power |
Arcadia Desk
Brentwood Desk
| Weight | 85.36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 56 × 24 × 31 in |
| Brand | Crestview Collection |
| Color | Cream |
| Detail Color | Beige |
| Style | Coastal |
| Collection | Bengal Manor |
| Features | Storage |
Korey Desk
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 56 × 31 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Boho, Coastal |
| Collection | Korey |
| Features | Storage |
Linea Desk
Rory Desk
Pentak Black Desk
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Black |
| Style | Boho, Rustic |
| Collection | Pentak |
| Features | Storage |
Modern Desk
Monolith Desk
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.