Linville Falls 72″ Credenza with Three Files
With a rustic weathered finish and clean modern lines, the Linville Falls Credenza includes a 72-inch top and three small files packed with function. Offering a total of 6 drawers, the top drawers are utility drawers and the bottom drawers are locking file drawers with pendaflex filing systems. Crafted of Oak Veneers, the credenza is finished in Mink, a soft smoked gray, and accented with textured metal bar pulls in an antique pewter finish.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Includes 72-inch top and three small filesSix drawersTop drawers are utility drawersBottom drawers are locking file drawers with pendaflex filing systemsFully finished on back and can be floated in a roomFinish: Mink: A soft smoked gray finishHardware: Te | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 898.73 |
| Carton Length | 10.00 |
| Carton Weight | 485.00 |
| Carton Width | 10.00 |
| Configurations & Options 1 | 31fc09beb896ae4cc6f127aa2e07288f5c569cc4 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Custom Type | Office Wall Systems |
| Depth | 24.00 |
| Distressing | No |
| Height | 30.00 |
| Material Description | Oak Veneers |
| Number of Drawers | 6 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Writing Desks |
| Width | 72.00 |
| Weight | 435 |
| Image Role Data | {“6150_10905_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6150_10905_85_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”6150_10072_85_top”:[“Top Silo Image 1”],”6150_10905_85_straight |
| Weight | 435 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 72 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Linville Falls |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Linville Falls 96″ Desk with Centered Lateral File
Linville Falls 96″ Desk with Open Desk Cabinet
Linville Falls Corner Desk with File and Open Desk Cabinet
Linville Falls Green Valley Counter Stool
Linville Falls Norwood Friendship Table
Linville Falls 72″ Credenza with Two Open Desk Cabinets
Linville Falls 72″ Credenza with Two Lateral Files
Linville Falls 84″ Desk
Linville Falls 96″ Credenza with File and Two Open Desk Cabinets Credenza
Linville Falls 96″ Desk with One Centered File
Linville Falls 96″ Desk with File and Open Desk Cabinet
Home Office Linville Falls Desk Top 96in
Aventura Desk
| Dimensions | 25.69 × 57.31 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Marcona |
| Style | Rustic |
| Collection | Aventura |
| Features | Power |
Marlowe Desk
Alder Writing Desk (Brown)
Pentak Black Desk
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Black |
| Style | Boho, Rustic |
| Collection | Pentak |
| Features | Storage |
Brea Desk
Prado Desk
| Dimensions | 27 × 74 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Tawny |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Prado |
| Features | Power |
Riley Desk
Albion Desk
Sereno Desk
Trianon Desk
| Dimensions | 27 × 68 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Gris and Argent |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Trianon |
| Features | Power |
Korey Desk
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 56 × 31 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Boho, Coastal |
| Collection | Korey |
| Features | Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.