Linville Falls 72″ Credenza with Two Open Desk Cabinets
With a rustic weathered smoked Mink gray finish and clean modern lines, the Linville Falls Credenza has a 72-inch top and two open desk cabinets with a total of 4 adjustable shelves. Fully finished on the back, the credenza can be floated in a room.
Product Details
| Carton Height | 791.08 |
|---|---|
| Carton Length | 10.00 |
| Carton Weight | 445.00 |
| Carton Width | 10.00 |
| Configurations & Options 1 | 31fc09beb896ae4cc6f127aa2e07288f5c569cc4 |
| Custom Type | Office Wall Systems |
| Depth | 24.00 |
| Height | 30.00 |
| Material Description | Oak Veneers |
| Number of Shelves | 4 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Writing Desks |
| Width | 72.00 |
| Weight | 409 |
| Image Role Data | {“6150_10911_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6150_10911_85_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”6150_10072_85_top”:[“Top Silo Image 1”],”6150_10911_85_straight |
| Weight | 409 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 72 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Linville Falls |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Linville Falls Ashford Three Drawer Nightstand
Linville Falls Corner Desk with Lateral File and Open Desk Cabinet
Linville Falls 72″ Credenza with Two Lateral Files
Linville Falls Pisgah Five Drawer Chest
Linville Falls Mill Ridge King Panel Bed
Linville Falls 72″ Credenza with Three Files
Linville Falls 96″ Desk with Lateral File
Casual Dining Linville Falls Blue Ridge 60in Round Dining Table Top
Linville Falls 96″ Desk with Centered Lateral File
Home Office Linville Falls Desk Top End Panel
Linville Falls Norwood Friendship Table
Linville Falls 84″ Desk with One Centered File
Riley Desk
Brea Desk
Monolith Desk
Erik Solid Mango and Iron Writing Desk
Pentak Black Desk
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Black |
| Style | Boho, Rustic |
| Collection | Pentak |
| Features | Storage |
Alder Writing Desk (Black)
Josie Solid Mango and Iron 36″ Tall Standing Desk
Rory Desk
Marlowe Desk
Axiom Desk
| Dimensions | 24 × 64 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Linear Grey and Brushed Silver |
| Style | Transitional (Glam/Modern Glam) |
| Collection | Axiom |
| Features | Storage |
Americana Modern – Cotton 60″ Writing Desk
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.