Linville Falls 84″ Desk with One Centered File
Capturing the essence of nature’s organic color palette on a clean-lined, simple silhouette, the Linville Falls Desk is crafted of Oak Veneers with a soft smoked gray Mink finish. The 84-inch wide top has a functional base with a small file in the center and two leg end panels. The small file has a top utility drawer and a lower drawer with a locking file drawer with pendaflex filing system. The desk is fully finished on the back so it can be floated in a room.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Includes 84-inch top, a small file and two leg end panelsTwo drawersTop drawer is a utility drawerBottom drawer is a locking file drawer with pendaflex filing systemFully finished on back and can be floated in a roomFinish: Mink: A soft smoked gray finish | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 531.88 |
| Carton Length | 10.00 |
| Carton Weight | 479.00 |
| Carton Width | 10.00 |
| Configurations & Options 1 | 31fc09beb896ae4cc6f127aa2e07288f5c569cc4 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Custom Type | Office Wall Systems |
| Depth | 24.00 |
| Height | 30.00 |
| Material Description | Oak Veneers |
| Number of Drawers | 2 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Writing Desks |
| Width | 84.00 |
| Weight | 432 |
| Image Role Data | {“6150_10914_85_schematic”:[“Schematic”],”6150_10914_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6150_10914_85_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”6150_10084_85_top”:[“To |
| Weight | 432 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 84 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Linville Falls |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Linville Falls 72″ Desk with Two Files
Living Room Linville Falls Chimney View Console Table
Linville Falls Boones Cal King Upholstered Shelter Bed
Linville Falls 96″ Credenza with File, Lateral File and Open Desk Cabinet
Linville Falls 96″ Desk with One File and Open Desk Cabinet
Linville Falls Shou Sugi Ban End Table
Linville Falls Boones King Upholstered Shelter Bed
Linville Falls Bynum Bluff Accent Chair
Linville Falls Pisgah Five Drawer Chest
Linville Falls 72″ Credenza with Two Lateral Files
Linville Falls 96″ Desk with Small File and Lateral File
Linville Falls Mill Ridge King Panel Bed
Arcadia Desk
Tribeca Desk
Modern Desk
Monolith Desk
Polk Desk
Alder Writing Desk (Brown)
Riley Desk
Rory Desk
Axiom Desk
| Dimensions | 24 × 64 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Linear Grey and Brushed Silver |
| Style | Transitional (Glam/Modern Glam) |
| Collection | Axiom |
| Features | Storage |
Americana Modern – Cotton 60″ Writing Desk
Modulum Desk
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.