Linville Falls 72″ Desk with One File
Capturing the essence of nature’s organic color palette on a clean-lined, simple silhouette, the Linville Falls Desk is crafted of Oak Veneers with a soft smoked gray Mink finish. The 72-inch wide top is flanked on one side by a leg end panel and on the other by a small file with a top utility drawer and a lower locking file drawer with pendaflex filing system. The desk is fully finished on the back so it can be floated in a room.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Includes 72-inch top, a small file and leg end panelTwo drawersTop drawer is a utility drawerBottom drawer is a locking file drawer with pendaflex filing systemFully finished on back and can be floated in a roomFinish: Mink: A soft smoked gray finishHardw | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 442.37 |
| Carton Length | 10.00 |
| Carton Weight | 357.00 |
| Carton Width | 10.00 |
| Configurations & Options 1 | 31fc09beb896ae4cc6f127aa2e07288f5c569cc4 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Custom Type | Office Wall Systems |
| Depth | 24.00 |
| Distressing | No |
| Height | 30.00 |
| Material Description | Oak Veneers |
| Number of Drawers | 2 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Writing Desks |
| Width | 72.00 |
| Weight | 321 |
| Image Role Data | {“6150_10906_85_schematic”:[“Schematic”],”6150_10906_909_80113_85_room”:[“Room Image 1″],”6150_10906_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6150_10906_85_back_silo”:[“Silo Image 2”,”S |
| Weight | 321 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 72 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Linville Falls |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Linville Falls 84″ Desk with One Centered File
Home Office Linville Falls Desk Top 96in
Linville Falls 84″ Credenza with Two Files and Lateral File
Linville Falls Lateral File
Linville Falls Shou Sugi Ban Square Cocktail Table
Linville Falls Green Valley Counter Stool
Linville Falls 96″ Desk with Open Desk Cabinet
Linville Falls Linn Cove Upholstered Arm Chair
Linville Falls Linn Cove Upholstered Side Chair
Linville Falls 84″ Credenza with Two Files and Open Desk Cabinet
Casual Dining Linville Falls Blue Ridge Round Dining Table Base
Linville Falls Corner Desk with Two Open Desk Cabinets
East Hampton Desk
Brea Desk
Everly Desk
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 52 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Collection | Everly |
| Features | Storage |
Prado Desk
| Dimensions | 27 × 74 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Tawny |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Prado |
| Features | Power |
Foundations Desk
Brady Solid Mango and Iron Writing Desk
Solaria Desk
Americana Modern – Cotton 60″ Writing Desk
Brentwood Desk
| Weight | 85.36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 56 × 24 × 31 in |
| Brand | Crestview Collection |
| Color | Cream |
| Detail Color | Beige |
| Style | Coastal |
| Collection | Bengal Manor |
| Features | Storage |
Monolith Desk
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.