Linville Falls 96″ Desk with Centered Open Desk Cabinet
Capturing the essence of nature’s organic color palette on a clean-lined, simple silhouette, the Linville Falls Desk is crafted of Oak Veneers with a soft smoked gray Mink finish. The expansive 96-inch wide top has a functional base with an open desk cabinet in the center and two leg end panels. The roomy cabinet provides ample storage with two adjustable shelves. The entire desk is fully finished on the back so it can be floated in a room.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Carton Height | 626.92 |
|---|---|
| Carton Length | 10.00 |
| Carton Weight | 545.00 |
| Carton Width | 10.00 |
| Configurations & Options 1 | 31fc09beb896ae4cc6f127aa2e07288f5c569cc4 |
| Custom Type | Office Wall Systems |
| Depth | 24.00 |
| Height | 30.00 |
| Material Description | Oak Veneers |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Writing Desks |
| Width | 96.00 |
| Weight | 496 |
| Image Role Data | {“6150_10925_85_schematic”:[“Schematic”],”6150_10925_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6150_10925_85_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”6150_10096_85_top”:[“To |
| Weight | 496 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 96 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Linville Falls |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Linville Falls 96″ Desk with Centered Lateral File
Linville Falls 96″ Credenza with File and Two Open Desk Cabinets Credenza
Linville Falls 96″ Credenza with File and Two Lateral Files
Linville Falls Corner Desk with Two Open Desk Cabinets
Living Room Linville Falls Chimney View Console Table
Linville Falls 96″ Credenza with File, Lateral File and Open Desk Cabinet
Linville Falls 72″ Desk with One File
Linville Falls Corner Desk with File and Open Desk Cabinet
Linville Falls Ashford Three Drawer Nightstand
Linville Falls North Fork Rectangle Dining Table with 1-24 in Leaf
Linville Falls 72″ Credenza with Three Files
Linville Falls Overlook Trails End Table
Modern Desk
Axiom Desk
| Dimensions | 24 × 64 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Linear Grey and Brushed Silver |
| Style | Transitional (Glam/Modern Glam) |
| Collection | Axiom |
| Features | Storage |
Alder Writing Desk (Black)
Rory Desk
East Hampton Desk
Polk Desk
Aventura Desk
| Dimensions | 25.69 × 57.31 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Marcona |
| Style | Rustic |
| Collection | Aventura |
| Features | Power |
Stratum Desk
| Dimensions | 24.75 × 58 × 31 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Fossil and Mist |
| Style | Glamorous Transitional |
| Collection | Stratum |
| Features | Power |
Monolith Desk
Alder Writing Desk (Brown)
Trianon Desk
| Dimensions | 27 × 68 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Gris and Argent |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Trianon |
| Features | Power |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.