Linville Falls 84″ Desk with Open Desk Cabinet
Capturing the essence of nature’s organic color palette on a clean-lined, simple silhouette, the Linville Falls Desk is crafted of Oak Veneers with a soft smoked gray Mink finish. The 84-inch wide top is flanked on one side by a leg end panel and on the other by an open desk cabinet with two adjustable shelves. The desk is fully finished on the back so it can be floated in a room.
Product Details
| Carton Height | 537.58 |
|---|---|
| Carton Length | 10.00 |
| Carton Weight | 413.00 |
| Carton Width | 10.00 |
| Configurations & Options 1 | 31fc09beb896ae4cc6f127aa2e07288f5c569cc4 |
| Custom Type | Office Wall Systems |
| Depth | 24.00 |
| Height | 30.00 |
| Material Description | Oak Veneers |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Writing Desks |
| Width | 84.00 |
| Weight | 377 |
| Image Role Data | {“6150_10916_85_schematic”:[“Schematic”],”6150_10916_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6150_10916_85_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”6150_10084_85_top”:[“To |
| Weight | 377 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 84 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Linville Falls |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Living Room Linville Falls Chimney View Console Table
Linville Falls 60″ Desk with One File
Linville Falls 84″ Desk with Lateral File
Linville Falls 60″ Credenza with File and Lateral File
Linville Falls Lateral File
Linville Falls 96″ Desk with Open Desk Cabinet
Linville Falls 72″ Desk with Two Files
Linville Falls Green Valley Counter Stool
Linville Falls Linn Cove Upholstered Arm Chair
Linville Falls Mill Ridge California King Panel Bed
Linville Falls File
Home Office Linville Falls Desk Top 60in
Korey Desk
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 56 × 31 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Boho, Coastal |
| Collection | Korey |
| Features | Storage |
Brea Desk
Alder Writing Desk (Black)
Pentak Black Desk
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Black |
| Style | Boho, Rustic |
| Collection | Pentak |
| Features | Storage |
Brea Desk
Modulum Desk
Polk Desk
Brentwood Desk
| Weight | 85.36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 56 × 24 × 31 in |
| Brand | Crestview Collection |
| Color | Cream |
| Detail Color | Beige |
| Style | Coastal |
| Collection | Bengal Manor |
| Features | Storage |
Alder Writing Desk (Brown)
Linea Desk
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.