Linville Falls 72″ Credenza with Lateral File and Open Desk Cabinet
With a rustic weathered smoked Mink gray finish and clean modern lines, the Linville Falls Credenza includes a 72-inch top and a lateral file on one side and an open cabinet on the other. The file has a top utility drawer and a lower locking file drawer with pendaflex filing system. The cabinet has two adjustable shelves. Fully finished on the back, the credenza can be floated in a room.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Includes 72-inch top, a lateral file and an open cabinetTwo drawersTop drawer is a utility drawerBottom drawer is a locking file drawer with pendaflex filing systemTwo adjustable shelvesFully finished on back and can be floated in a roomFinish: Mink: A so | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 804.38 |
| Carton Length | 10.00 |
| Carton Weight | 430.00 |
| Carton Width | 10.00 |
| Configurations & Options 1 | 31fc09beb896ae4cc6f127aa2e07288f5c569cc4 |
| Custom Type | Office Wall Systems |
| Depth | 24.00 |
| Height | 30.00 |
| Material Description | Oak Veneers |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Writing Desks |
| Width | 72.00 |
| Weight | 396 |
| Image Role Data | {“6150_10906_909_80113_85_room”:[“Room Image 1″],”6150_10909_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6150_10909_85_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”6150_10072_85_t |
| Weight | 396 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 72 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Linville Falls |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Linville Falls Mill Ridge California King Panel Bed
Linville Falls 96″ Desk with Centered Open Desk Cabinet
Linville Falls 72″ Desk with One File
Linville Falls Chimney Gap Six Drawer Dresser
Linville Falls Corner Desk with File and Lateral File
Home Office Linville Falls Desk Top 72in
Home Office Linville Falls Desk Top 84in
Linville Falls Shou Sugi Ban Curio Cabinet
Linville Falls 96″ Credenza with File, Lateral File and Open Desk Cabinet
Casual Dining Linville Falls Blue Ridge Round Dining Table Base
Home Office Linville Falls Desk Top 24in
Linville Falls Shou Sugi Ban Two Drawer Nightstand
Rory Desk
Brea Desk
Albion Desk
Monolith Desk
Prado Desk
| Dimensions | 27 × 74 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Tawny |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Prado |
| Features | Power |
Foundations Desk
Alder Writing Desk (Black)
Axiom Desk
| Dimensions | 24 × 64 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Linear Grey and Brushed Silver |
| Style | Transitional (Glam/Modern Glam) |
| Collection | Axiom |
| Features | Storage |
Polk Desk
Korey Desk
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 56 × 31 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Boho, Coastal |
| Collection | Korey |
| Features | Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.