Linville Falls 96″ Desk with File and Lateral File
Capturing the essence of nature’s organic color palette on a clean-lined, simple silhouette, the Linville Falls Desk fuels inspiration with streamlined organization. Crafted of Oak Veneers with a soft smoked gray Mink finish, the expansive 96-inch wide top has a functional base including a small file on the end, a lateral file in the center and a leg end panel. Altogether, there are 4 drawers, with the top drawers serving as utility drawers and the lower drawers having a locking file with pendaflex filing system. The desk is fully finished on the back so it can be floated in a room.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Includes 96-inch top, a small file, a lateral file and a leg end panelFour drawersTop drawers are utility drawersBottom drawers are locking file drawers with pendaflex filing systemsFully finished on back and can be floated in a roomFinish: Mink: A soft s | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 832.03 |
| Carton Length | 10.00 |
| Carton Weight | 542.00 |
| Carton Width | 10.00 |
| Configurations & Options 1 | 31fc09beb896ae4cc6f127aa2e07288f5c569cc4 |
| Custom Type | Office Wall Systems |
| Depth | 24.00 |
| Height | 30.00 |
| Material Description | Oak Veneers |
| Number of Drawers | 4 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Writing Desks |
| Width | 96.00 |
| Weight | 493 |
| Image Role Data | {“6150_10928_85_schematic”:[“Schematic”],”6150_10928_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6150_10928_85_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”6150_10096_85_top”:[“To |
| Weight | 493 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 96 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Linville Falls |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Linville Falls Boones King Upholstered Shelter Bed
Home Office Linville Falls Corner Desk Top
Linville Falls 84″ Credenza with Two Files and Open Desk Cabinet
Linville Falls Norwood Friendship Table
Linville Falls Corner Desk with Two Files
Linville Falls 60″ Desk with One File
Linville Falls Boones Queen Upholstered Shelter Bed
Linville Falls Shou Sugi Ban Two Drawer Nightstand
Linville Falls Pinnacle Trails Mirror
Linville Falls 84″ Desk with Two Files
Linville Falls 72″ Desk
Linville Falls Corner Desk with File and Open Desk Cabinet
Brady Solid Mango and Iron Writing Desk
Monolith Desk
Americana Modern – Cotton 60″ Writing Desk
Polk Desk
Linea Desk
Foundations Desk
Rory Desk
East Hampton Desk
Brentwood Desk
| Weight | 85.36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 56 × 24 × 31 in |
| Brand | Crestview Collection |
| Color | Cream |
| Detail Color | Beige |
| Style | Coastal |
| Collection | Bengal Manor |
| Features | Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.