Linville Falls 96″ Desk with One Centered File
Capturing the essence of nature’s organic color palette on a clean-lined, simple silhouette, the Linville Falls Desk is crafted of Oak Veneers with a soft smoked gray Mink finish. The expansive 96-inch wide top has a functional base with a small file in the center and two leg end panels. The small file has a top utility drawer and a lower locking file drawer with pendaflex filing system. The desk is fully finished on the back so it can be floated in a room.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Includes 96-inch top, a small file and two leg end panelsTwo drawersTop drawer is a utility drawerBottom drawer is a locking file drawer with pendaflex filing systemFully finished on back and can be floated in a roomFinish: Mink: A soft smoked gray finish | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 548.47 |
| Carton Length | 10.00 |
| Carton Weight | 507.00 |
| Carton Width | 10.00 |
| Configurations & Options 1 | 31fc09beb896ae4cc6f127aa2e07288f5c569cc4 |
| Custom Type | Office Wall Systems |
| Depth | 24.00 |
| Height | 30.00 |
| Material Description | Oak Veneers |
| Number of Drawers | 2 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Writing Desks |
| Width | 96.00 |
| Weight | 457 |
| Image Role Data | {“6150_10924_85_schematic”:[“Schematic”],”6150_10924_413_50003_55482_85_room”:[“Room Image 1″],”6150_10924_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6150_10924_85_back_silo”:[“Silo Image |
| Weight | 457 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 96 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Linville Falls |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Linville Falls 96″ Desk with Open Desk Cabinet
Linville Falls Stack Rock Counter Stool
Home Office Linville Falls Corner Desk Top
Linville Falls 96″ Desk with Centered Lateral File
Linville Falls 96″ Desk with File and Lateral File
Linville Falls 96″ Credenza with File and Two Lateral Files
Linville Falls Linn Cove Upholstered Side Chair
Linville Falls Linn Cove Upholstered Arm Chair
Linville Falls 72″ Credenza with Lateral File and Open Desk Cabinet
Linville Falls 72″ Desk
Linville Falls Pinnacle Trails Mirror
Linville Falls Corner Desk with Lateral File and Open Desk Cabinet
Polk Desk
Erik Solid Mango and Iron Writing Desk
Modulum Desk
Foundations Desk
Marlowe Desk
Americana Modern – Denim 60″ Writing Desk
Riley Desk
Tribeca Desk
Modern Desk
Brentwood Desk
| Weight | 85.36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 56 × 24 × 31 in |
| Brand | Crestview Collection |
| Color | Cream |
| Detail Color | Beige |
| Style | Coastal |
| Collection | Bengal Manor |
| Features | Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.