Linville Falls 96″ Desk with Two Files
Capturing the essence of nature’s organic color palette on a clean-lined, simple silhouette, the Linville Falls Desk is crafted of Oak Veneers with a soft smoked gray Mink finish. The expansive 96-inch wide top is flanked on each end with two small files. Each file has a top utility drawer and a lower locking file drawer with pendaflex filing system. The desk is fully finished on the back so it can be floated in a room.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Includes 96-inch top and two small filesFour drawersTop drawers are utility drawersBottom drawers are locking file drawers with pendaflex filing systemsFully finished on back and can be floated in a roomFinish: Mink: A soft smoked gray finishHardware: Tex | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 667.53 |
| Carton Length | 10.00 |
| Carton Weight | 415.00 |
| Carton Width | 10.00 |
| Configurations & Options 1 | 31fc09beb896ae4cc6f127aa2e07288f5c569cc4 |
| Custom Type | Office Wall Systems |
| Depth | 24.00 |
| Height | 30.00 |
| Material Description | Oak Veneers |
| Number of Drawers | 4 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Writing Desks |
| Width | 96.00 |
| Weight | 373 |
| Image Role Data | {“6150_10921_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6150_10921_85_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”6150_10096_85_top”:[“Top Silo Image 1”],”6150_10921_85_straight |
| Weight | 373 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 96 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Linville Falls |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Linville Falls 72″ Desk with Two Files
Linville Falls Mill Ridge California King Panel Bed
Linville Falls Corner Desk with File and Lateral File
Linville Falls 96″ Desk with Lateral File
Linville Falls 72″ Desk with One File
Linville Falls 96″ Desk with File and Open Desk Cabinet
Linville Falls Green Valley Counter Stool
Linville Falls Shou Sugi Ban Curio Cabinet
Linville Falls Boones Cal King Upholstered Shelter Bed
Linville Falls Blue Ridge 60in Round Dining Table
Linville Falls 84″ Credenza with Two Files and Open Desk Cabinet
Linville Falls Bynum Bluff Accent Chair
Brentwood Desk
| Weight | 85.36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 56 × 24 × 31 in |
| Brand | Crestview Collection |
| Color | Cream |
| Detail Color | Beige |
| Style | Coastal |
| Collection | Bengal Manor |
| Features | Storage |
Tribeca Desk
Modulum Desk
Arcadia Desk
Erik Solid Mango and Iron Writing Desk
Rory Desk
Americana Modern – Cotton 60″ Writing Desk
Riley Desk
Modern Desk
Solaria Desk
Brady Solid Mango and Iron Writing Desk
Americana Modern – Denim 60″ Writing Desk
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.