Linville Falls Bynum Bluff Accent Chair
Inspired by the breathtaking three-tiered Linville Falls, the most famous waterfall in the Blue Ridge Mountains, the Bynum Bluff Accent Chair has a channeled back that creates a scalloped shape on the upholstered arms. The plush seat and back are upholstered in the neutral Merino Cotton, while the wood frame is finished in the soft smoked gray Mink color.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fabric | 100% Polyester |
|---|---|
| Arm Height | 24.25 |
| Carton Height | 38.00 |
| Carton Length | 28.75 |
| Carton Weight | 55.33 |
| Carton Width | 28.75 |
| Depth | 25.00 |
| Fabric 1 | Merino Cotton (Performance); Fabric Contents: 100% Polyester; Cleaning Code: WS (Clean water-based Stains with water-based cleaning agent, clean oil-based Stains with Solvent cleaner) |
| Height | 33.25 |
| Material Description | Veneers and Fabric |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-MERINO-COTTON-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Seat Depth | 19.5 |
| Seat Height | 19 |
| Seat Width | 21 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Club Chairs |
| Teardrop Swatch | HF-MERINO-COTTON-TD |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 26.00 |
| Finish Filter | Medium Wood |
| Weight | 22.44 |
| Image Role Data | {“6150_75213_52001_85_75906_99_room”:[“Room Image 1″],”6150_52001_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6150_52001_85_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”6150_52001 |
| Weight | 22.44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 26 × 33.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Casual |
| Collection | Linville Falls |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Linville Falls Shou Sugi Ban Square Cocktail Table
Linville Falls 96″ Desk with Open Desk Cabinet
Linville Falls 72″ Desk
Linville Falls 96″ Credenza with File and Two Open Desk Cabinets Credenza
Linville Falls 96″ Desk with One Centered File
Living Room Linville Falls Chimney View Console Table
Home Office Linville Falls Desk Top 36in
Linville Falls Boones Queen Upholstered Shelter Bed
Linville Falls Boones Cal King Upholstered Shelter Bed
Linville Falls 96″ Desk with One File
Linville Falls 84″ Desk with Open Desk Cabinet
Linville Falls Shou Sugi Ban End Table
Mariko Leather Chair
| Dimensions | 35 × 30.5 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Traditional |
Colby Occasional Swivel Chair
| Weight | 80 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 28.5 × 33 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | Cream |
| Detail Color | Glenn Frost |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Colby |
| Features | Swivel |
Barolo – Vintage Whiskey Swivel Club Chair
Ameretta Stationary Chair
| Dimensions | 20.5 × 27 × 29 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Black, White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Mid-Century, Modern |
Aragon Chocolate Brown Arm Chair
Dacey Chair
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Blue, Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Contemporary, Modern |
Rybe Chair
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.5 × 26.5 × 38.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Modern |
CZ-710 Massage Chairs
| Brand | Cozzia |
|---|---|
| Color | Black |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.