Linville Falls River Branch Upholstered Bench
Description
Description
Combining a cozy upholstered seat with a sleek metal base in a champagne finish, the River Branch Bench is chic, modern and inviting. The seat is upholstered the Merino Pearl performance fabric.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fabric | 100% Polyester |
|---|---|
| Carton Height | 23.50 |
| Carton Length | 19.00 |
| Carton Weight | 63.47 |
| Carton Width | 61.00 |
| Depth | 16.00 |
| Fabric 1 | Merino Pearl (Performance); Fabric Contents: 100% Polyester; Cleaning code: WS (Clean water-based Stains with water-based cleaning agent, clean oil-based Stains with Solvent cleaner) |
| Height | 21.25 |
| Material Description | Metal and Fabric |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-MERINO-PEARL-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Style | Casual |
| Teardrop Swatch | HU-MERINO-PEARL-TD |
| Width | 58.00 |
| Finish Filter | Silvers |
| Weight | 42.13 |
| Image Role Data | {“6150_90266_85_90016_99_90019_95_room”:[“Room Image 1″],”6150_90466_010_85_90016_99_019_95_room”:[“Room Image 2″],”6150_90466_216_85_90019_95_room”:[“Room Image 3″],”6150_90019_95_silo”:[“Si |
Additional information
Additional information
| Weight | 42.13 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 58 × 21.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Casual |
| Collection | Linville Falls |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
6150-90019-95
Category: Chairs & Benches
Tags: Beige, Brown, Chairs & Benches, Hooker Furniture
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Linville Falls 96″ Desk with One Centered File
Linville Falls 72″ Credenza with Lateral File and Open Desk Cabinet
Linville Falls 72″ Desk with Two Files
Linville Falls Corner Desk with Two Files
Linville Falls Lateral File
Linville Falls Corner Desk with Two Lateral Files
Linville Falls Overlook Trails Cocktail Table
Linville Falls 96″ Desk with Small File and Lateral File
Linville Falls 60″ Credenza with File and Lateral File
Linville Falls 96″ Credenza with File and Two Lateral Files
Linville Falls Linn Cove Upholstered Side Chair
Linville Falls Shou Sugi Ban Curio Cabinet
Burkhaus Dining Arm Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 36 × 23.5 in |
| Color | Beige/Dark Brown, Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. D984-32 counter height table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. with integrated wine rack. Barstool features a softly contoured upholstered back design, with a beige/brown tweed like fabric. Metal footrest with a brass colored finish. All chairs and stools in this collection have adjustable levelers. |
| Brand | Ashley Furniture |
Michael Alan Showroom
Linea Bench
| Dimensions | 18 × 18 × 19.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cerused Greige |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Linea |
| Features | Fabric |
Dovetail Dining Horizontal Slat Side Chair
| Dimensions | 18.5 × 22 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
MichaelAlan
Oslo Woven Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 20.38 × 38 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Cole Dining Chair
Duarte Solid Wood Bench
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.