Linville Falls 84″ Desk with Lateral File
Capturing the essence of nature’s organic color palette on a clean-lined, simple silhouette, the Linville Falls Desk is crafted of Oak Veneers with a soft smoked gray Mink finish. The 84-inch wide top is flanked on one side by a leg end panel and on the other by a lateral file with a top utility drawer and a lower locking file drawer with pendaflex filing system. The desk is fully finished on the back so it can be floated in a room.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Includes 84-inch top, a lateral file and leg end panelTwo drawersTop drawer is a utility drawerBottom drawer is a locking file drawer with pendaflex filing systemFully finished on back and can be floated in a roomFinish: Mink: A soft smoked gray finishHar | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 550.89 |
| Carton Length | 10.00 |
| Carton Weight | 398.00 |
| Carton Width | 10.00 |
| Configurations & Options 1 | 31fc09beb896ae4cc6f127aa2e07288f5c569cc4 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Custom Type | Office Wall Systems |
| Depth | 24.00 |
| Height | 30.00 |
| Material Description | Oak Veneers |
| Number of Drawers | 2 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Writing Desks |
| Width | 84.00 |
| Weight | 364 |
| Image Role Data | {“6150_10917_85_schematic”:[“Schematic”],”6150_10917_85_80210_115_99_CC202_SW_485_room”:[“Room Image 1″],”6150_10917_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6150_10917_85_back_silo”:[“ |
| Weight | 364 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 84 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Linville Falls |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Linville Falls Linn Cove Upholstered Arm Chair
Linville Falls 96″ Credenza with File and Two Lateral Files
Linville Falls 60″ Desk with One File
Linville Falls Laurel Creek Counter Stool
Linville Falls 96″ Desk with Lateral File
Linville Falls Blue Ridge 60in Round Dining Table
Linville Falls Norwood Friendship Table
Linville Falls 96″ Desk with One Centered File
Linville Falls 84″ Desk with Open Desk Cabinet
Linville Falls Shou Sugi Ban End Table
Linville Falls Overlook Trails Cocktail Table
Home Office Linville Falls Desk Top 36in
Prado Desk
| Dimensions | 27 × 74 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Tawny |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Prado |
| Features | Power |
Rory Desk
Riley Desk
Brady Solid Mango and Iron Writing Desk
Everly Desk
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 52 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Collection | Everly |
| Features | Storage |
Marlowe Desk
Brentwood Desk
| Weight | 85.36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 56 × 24 × 31 in |
| Brand | Crestview Collection |
| Color | Cream |
| Detail Color | Beige |
| Style | Coastal |
| Collection | Bengal Manor |
| Features | Storage |
Pentak Black Desk
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Black |
| Style | Boho, Rustic |
| Collection | Pentak |
| Features | Storage |
Josie Solid Mango and Iron 36″ Tall Standing Desk
Brea Desk
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.