Dwell Boulder Round Dining Table
The Boulder Round Dining Table brings a sense of communal warmth with its inviting circular design and striking X-base, finished in a warm Boulder medium-brown. Its clean lines and natural wood grain create a sophisticated yet relaxed dining atmosphere, perfect for intimate gatherings and shared meals.
Product Details
| One 18″ leaf extends to 72′ | Yes |
|---|
| Dimensions | 54 × 54 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Boulder |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dwell |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Dwell River Rock Wood Back Side Chair
| Dimensions | 21 × 21 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | River Rock |
| Style | Modern |
| Collection | Dwell |
| Features | Fabric |
Dwell Basalt Chest
| Dimensions | 19 × 38 × 28 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Basalt |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dwell |
| Features | Storage |
Dwell Boulder Wood Back Side Chair
| Dimensions | 21 × 21 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Boulder |
| Style | Modern |
| Collection | Dwell |
| Features | Fabric |
Dwell River Rock Square Cocktail Table
Dwell Boulder Cross Console
Dwell Boulder Upholstered Bed King
| Dimensions | 88 × 83 × 56 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Boulder |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Dwell |
| Features | Fabric |
Dwell Boulder Ten Drawer Dresser
| Dimensions | 19 × 68 × 48 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Boulder |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dwell |
| Features | Storage |
Dwell River Rock Metal Base Console
| Dimensions | 16 × 76 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | River Rock |
| Style | Industrial |
| Collection | Dwell |
| Features | Storage |
Dwell River Rock Display Cabinet
| Dimensions | 18 × 28 × 85 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | River Rock |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dwell |
| Features | Storage |
Dwell Boulder Square Cocktail Table
Dwell Boulder Upholstered Bed Queen
| Dimensions | 88 × 67 × 54 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Boulder |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Dwell |
| Features | Fabric |
Dwell River Rock Credenza
| Dimensions | 19 × 79 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | River Rock |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dwell |
| Features | Storage |
Sahara Round Dining Table
| Dimensions | 59 × 59 × 30.5 in |
|---|---|
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Modern |
Troy Oak 89″ Dining Table
| Dimensions | 40 × 89 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Marquez Dining Table
Contemporary Dining Table with Self-Storing Leaf
| Dimensions | 92 × 40 × 30.25 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Wood |
| Style | Contemporary |
Santa Barbara 80 Oval Dining Table
| Dimensions | 46 × 70 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Bradley 60″ Round Dining Table
| Dimensions | 60 × 60 × 30 in |
|---|---|
| Brand | |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Modern, Rustic |
Symmetry Dining Table
Oslo Counter Table
| Dimensions | 7694 × 38 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Ezra TABLES 51512/52+91181
Natural Parota Round Table top
Oslo Dining Table
| Weight | 156 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 92 × 42 × 30 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.