Dwell Boulder Six Drawer Dresser
Crafted in a warm Boulder medium-brown finish, the Six Drawer Dresser blends natural texture with clean, modern lines. Its framed drawer fronts and sleek hardware create a sophisticated storage solution, perfect for adding both functionality and a touch of architectural detail to your bedroom.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| 6 Drawers | Yes |
|---|---|
| Removable Black felt-lined jewelry tray in Top drawers | Yes |
| Tip Kit | Yes |
| Adjustable Levelers | Yes |
| Dimensions | 19 × 68 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Boulder |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dwell |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Dwell River Rock Panel Bed Queen
Dwell Boulder Bar Cabinet
| Dimensions | 18 × 41 × 72 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Boulder |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dwell |
| Features | Storage |
Dwell Boulder Upholstered Bed Queen
| Dimensions | 88 × 67 × 54 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Boulder |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Dwell |
| Features | Fabric |
Dwell River Rock Nightstand
| Dimensions | 18 × 33 × 28 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | River Rock |
| Style | Dwell |
| Collection | Dwell |
| Features | Storage |
Dwell River Rock Square Cocktail Table
Dwell River Rock Lap Credenza
Dwell River Rock Bunching Ottoman
| Dimensions | 24 × 24 × 15 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | River Rock |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dwell |
| Features | Fabric |
Dwell Boulder Bunching Ottoman
| Dimensions | 24 × 24 × 15 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Boulder |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dwell |
| Features | Fabric |
Dwell Boulder Round Side Table
Dwell River Rock Round Side Table
Dwell Boulder Bunching Cocktail Table
Dwell River Rock Wood Back Side Chair
| Dimensions | 21 × 21 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | River Rock |
| Style | Modern |
| Collection | Dwell |
| Features | Fabric |
Everette Six Drawer Dresser
Parota 7 Drawer Dresser
Linea Dresser
Menton Dresser
Caleb Six Drawer Dresser
Belmont Six Drawer Dresser
Escape Eight-drawer Dresser & Mirror
Albion Dresser
Winslow 6-drawer Dresser Smokey Walnut
Antique 6 Drawer Dresser
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.