Dwell Boulder Utility Cabinet
Showcasing a warm Boulder medium-brown finish, the Utility Cabinet brings refined storage to any room. Its sleek metal base elevates adjustable wood shelves, accented with inset glass, offering a blend of modern design and practical display. This piece adds a touch of architectural sophistication, making it a versatile and stylish addition to your home.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| 1 Stationary shelf | Yes |
|---|---|
| 2 Wood adjustable shelves | Yes |
| Touch Lighting | Yes |
| LED lights | Yes |
| Wood case with Metal finish | Yes |
| Tip Kit | Yes |
| Adjustable Levelers | Yes |
| Dimensions | 18 × 28 × 85 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Boulder |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dwell |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Dwell Boulder Round Side Table
Dwell Boulder Side Chair
| Dimensions | 22 × 24 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Boulder |
| Style | Modern |
| Collection | Dwell |
| Features | Fabric |
Dwell River Rock Upholstered Bed King
| Dimensions | 88 × 83 × 56 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | River Rock |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | King |
| Collection | Dwell |
| Features | Fabric |
Dwell Charcoal Cocktail Table
Dwell Boulder Bar Cabinet
| Dimensions | 18 × 41 × 72 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Boulder |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dwell |
| Features | Storage |
Dwell Boulder Dining Table
Dwell River Rock Round Side Table
Dwell River Rock Square Cocktail Table
Dwell Boulder Cross Console
Dwell River Rock Nesting Cocktail Ottoman
| Dimensions | 32 × 60 × 19 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | River Rock |
| Style | Modern |
| Collection | Dwell |
| Features | Fabric |
Dwell Boulder Square Cocktail Table
Dwell River Rock Nightstand
| Dimensions | 18 × 33 × 28 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | River Rock |
| Style | Dwell |
| Collection | Dwell |
| Features | Storage |
Menton Tall Drawer Chest
Antibes Tall Drawer Chest
Sundance Bachelors Chest
| Weight | 139.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.00 × 38.00 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Collection | Sundance |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Light, Wood, Wood Veneer |
| Style | Casual |
Prado Tall Drawer Chest
Winslow 4-drawer Bedroom Chest Smokey Walnut
Dovetail Chest – 752-115
| Weight | 193 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 41.5 × 53 in |
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural |
| Style | Rustic |
| Collection | Dovetail |
| Features | Storage |
Eastman Drawer Chest
Skylar Door Chest
Serenity Five Drawer Chest
5 Drawer Chest 6441CHT
Parkin Drawer Chest
| Dimensions | 19.63 × 48 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern Glam |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Leather |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.