Barhara 16″ x 16″
Description
Description
This reversible rug is hand woven natural hemp and cotton chenille. This rug is not recommended for high traffic areas.
Additional information
Additional information
| Weight | 2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 16 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Cream |
| Style | Rustic |
| Collection | Barhara |
| Rug Size | 16″ X 16″ |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Prescott 8 X 10 Rug
Michael Alan Showroom
Mortis 5′ x 7′ Rug
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 84 × 60 in |
| Color | Brown, Grey, Multi |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Hand woven, abstract linear design in shades of beige, black, brown and gray. No pile. Wool, backed with cotton. Spot clean only. Rug pad recommended. Due to the use of natural materials, some variation may occur. |
| Brand | Ashley Furniture |
| Rug Size | 5′ x 7′ |
Merrill 10 X 14 Rug
Kendall 8 X 10 Rug
Merrill 8 X 10 Rug
Alton 9 X 12 Rug
Sherman 10 X 14 Rug
Dakota 9 X 12 Rug
Alton 8 X 10 Rug
Hayes 10 X 14 Rug
Dakota 10 X 14 Rug
Pratt 8 X 10 Rug
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.