Elon Bunching Short Bookcase
With a craftsman flair, these hard-working configurable adjustable wood shelves with finished backs can be bunched with other 1650 Elon Office items or used as a desk base. Crafted of Flat Cut Walnut Veneers in a medium wood finish, they have cubby-like shelves and create a custom built-in cabinetry look.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 31.13 |
| Carton Length | 23.50 |
| Carton Weight | 98.00 |
| Carton Width | 35.25 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | No |
| Height | 27.25 |
| Material Description | Flat Cut Walnut Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Transitional |
| Top Load Capacity | 90 lbs |
| Width | 32.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 78.15 |
| Image Role Data | {“1650_10104_164_246_245_418_466_30220_room”:[“Room Image 1″],”1650_10104_164_246_245_418_466_30220_room2”:[“Room Image 2″],”1650_modular_wrap_room”:[“Room Image 3″],”1650_10245_MWD_silo”:[“S |
| Weight | 78.15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 32 × 27.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Elon |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Home Office Elon 74in Desk Top
Elon Two-Door Cabinet
Elon Lateral File
Home Office Elon Desk Base
Home Office Elon 64in Desk Top
Elon Desk Pedestal
Adrienne Bookcase
Brambleton Small Bookshelf
Eastline Etagere
Radcliff Etagere
Lennox Etagere
Sterling Bookcase
Simon Etagere
Thomas Etagere
| Weight | 112.44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 16 × 87 in |
| Brand | Crestview Collection |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Thomas |
| Features | Storage |
Jasper Etagere
Tatum Etagere
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.