Lancaster H4352-22 Door Bookcase
Description
Description
Product Details
| Dimensions | 40″W x 18″D x 75″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 101.6cm W x 45.72cm D x 190.5cm H |
| Construction & Features | 1 drawer |
| Construction & Features | 2 wood framed tempered 1″ beveled glass doors ; 3 (2 adj. & 1 fixed) wood shelves behind each door |
| Construction & Features | tinted drawer w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | 3-way touch lighting control and 2 LED lights |
| Construction & Features | weight capacity: 150 lbs for top, 100 lbs for each shelf |
Additional information
Additional information
| Weight | 150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 40 × 75 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dovetail Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Lancaster H4352 |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Lancaster H4352-05 Desk
Lancaster H4352-02 Executive Desk
Lancaster H4352-82 Fully Upholstered Swivel Chair
Lancaster H4352-40 Lateral File
Lancaster H4352-30 Credenza
Lancaster H4352-23 Bookshelf
Lancaster H4352-31 Wood Hutch SU
Lancaster H4352-30H Credenza with Hutch
Ashton Etagere
Thomas Etagere
| Weight | 112.44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 16 × 87 in |
| Brand | Crestview Collection |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Thomas |
| Features | Storage |
Hollywood 72″ Bookshelf
Brambleton Small Bookshelf
Harvest Etagere
Piper Etagere
Simon Etagere
Sandy Shores Etagere
Stellar Etagere
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.