Charleston Secretary
Inspired by the classic coastal charm and rich history of Charleston, this venerable secretary is finished in the heirloom-quality Black Cherry dark patina. Accented by handpainting on the drop-front lid, the secretary features a robus leather writing insert, 3 cubbies for storage and 3 small drawer behind the drop-front, along with 3 lower drawers with self-closing drawer guides and cherry-colored interiors. Pewter-colored pulls.
Features
| Storage | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| One drop-front lidInterior has a robus leather writing insertThree cubbies for storageThree small drawers behind drop-frontThree lower drawers with self-closing drawer guides and cherry color interiorsFinish: Black Cherry: this finish emulates the vibranc | Yes |
|---|---|
| Finish | Black Cherry: this finish emulates the vibrancy of the warm cherry finish shining from beneath the Black Cherry patina and includes subtle distressing which exemplifies the heirloom nature of |
| Back Panel Description | Sealed, stained |
| Carton Height | 50.50 |
| Carton Length | 27.25 |
| Carton Weight | 235.84 |
| Carton Width | 44.00 |
| Depth | 23.25 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 19 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 34 |
| Distressing | Yes |
| Height | 46.25 |
| Material Description | Cherry Veneers, Robus Leather and Metal |
| Number of Drawers | 6 |
| Safety Stop | Yes |
| Sales Panel | HF-6750-BLKCHERRY-SP |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Multi-Function Desks |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Width | 38.50 |
| Wood Distressing Type | Subtle distressing |
| Weight | 199.76 |
| Image Role Data | {“6750_10309_97_detail”:[“Detail Image 1″],”6750_10309_97_75500_37_room”:[“Room Image 1″],”6750_10309_97_room”:[“Room Image 2″],”6750_10309_97_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6750 |
| Weight | 199.76 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 38.5 × 46.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Charleston |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Charleston King Upholstered Bed
Charleston Three-Drawer Accent Chest
Charleston Three-Drawer Nightstand
Charleston Upholstered Seat Side Chair
Charleston Three-Drawer Chest
Charleston Two-Door Accent Chest
Charleston Three-Drawer Nightstand
Charleston Five-Drawer Server
Living Room Charleston End Table
Charleston Two-Door Accent Chest
Charleston Three-Drawer Nightstand
Charleston Three-Drawer Nightstand
Albion Desk
Everly Desk
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 52 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Collection | Everly |
| Features | Storage |
Alder Writing Desk (Brown)
Stratum Desk
| Dimensions | 24.75 × 58 × 31 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Fossil and Mist |
| Style | Glamorous Transitional |
| Collection | Stratum |
| Features | Power |
Modulum Desk
Korey Desk
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 56 × 31 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Boho, Coastal |
| Collection | Korey |
| Features | Storage |
Trianon Desk
| Dimensions | 27 × 68 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Gris and Argent |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Trianon |
| Features | Power |
Riley Desk
Silhouette Desk
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.