Diplomat Diplomat Writing Desk
A timeless European-inspired desk silhouette crafted of Figured Walnut Veneers is accented by transitional gold-colored square knobs to create a stylistically versatile piece. Featuring carved tapered legs and accents, the five drawers include left and right top drawers with removable/interchangeable writing surface and pencil tray. Each of the top drawers has two removable partitions. The center drawer has a drop-front writing surface and wire management. Two bottom utility drawers.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Five drawersLeft and right top drawers have removable/interchangeable writing surface and pencil trayEach of the top drawers has two removable partitionsCenter drawer with drop-front writing surface and wire managementTwo bottom utility drawersCarved tape | Yes |
|---|---|
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 13.25W x 17.5D x 2.5H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 2nd Row Left and Right Drawer Dimensions | 13.25W x 17.5D x 2.75H |
| 2nd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Back Panel Description | Finished |
| Carton Height | 37.00 |
| Carton Length | 33.25 |
| Carton Weight | 224.87 |
| Carton Width | 71.00 |
| Depth | 30.00 |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Handle Finish | Brass |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Dust Bottom | Yes |
| Height | 31.25 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 26W x 18D x 2.75H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Knee Space | 27.75W x 25H |
| Material Description | Figured Walnut Veneers |
| Number of Drawers | 5 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Writing Desks |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 68.00 |
| Wood Joinery Type | Dovetail, Dowell Joint, Tongue and Groove |
| Weight | 156.53 |
| Image Role Data | {“6082_10458_89_detail”:[“Detail Image 1″,”Detail Image 2″],”6082_10458_89_EC209_005_room”:[“Room Image 1″],”6082_10458_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6082_10458_89_back_silo” |
| Weight | 156.53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 68 × 31.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Diplomat |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Diplomat Diplomat Credenza
Everly Desk
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 52 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Collection | Everly |
| Features | Storage |
Korey Desk
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 56 × 31 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Boho, Coastal |
| Collection | Korey |
| Features | Storage |
Alder Writing Desk (Black)
Alder Writing Desk (Brown)
Pentak Black Desk
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Black |
| Style | Boho, Rustic |
| Collection | Pentak |
| Features | Storage |
Prado Desk
| Dimensions | 27 × 74 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Tawny |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Prado |
| Features | Power |
Brea Desk
Polk Desk
Modulum Desk
Axiom Desk
| Dimensions | 24 × 64 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Linear Grey and Brushed Silver |
| Style | Transitional (Glam/Modern Glam) |
| Collection | Axiom |
| Features | Storage |
Solaria Desk
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.