Erin Executive Swivel Tilt Chair
Developed by one of America’s premier manufacturers to offer quality furniture at affordable prices. Each piece is meticulously hand-crafted using the most exquisite leathers in the world. The Sedona Grand Piano Executive Swivel Tilt Chair is crafted using Sedona Grand Piano (Wipe On Brown) leather.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Arm Height | 28 |
|---|---|
| Arm Height – Max | 30 |
| Arm Height – Min | 28 |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 37.50 |
| Carton Length | 38.00 |
| Carton Weight | 88.00 |
| Carton Width | 35.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 35.00 |
| Distressing | Yes |
| Feature Filter | Casters |
| Height | 49.00 |
| Important Use Information | We highly recommend the use of an appropriate floor mat under our Executive and Office Chairs. Failure to use such floor mats will result in caster failure and will void any claims to floor o |
| Leather | Sedona Grand Piano (Handwipe) (Semi-Aniline Top Grain) |
| Leather Type | Semi-Aniline |
| Material Description | Leather |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HU-Sedona-Gra-Pia-SC |
| Motion Type | Swivel |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Seat Depth | 20 |
| Seat Height | 21.5 |
| Seat Height – Max | 23.5 |
| Seat Height – Min | 21.5 |
| Seat Width | 19 |
| Style | Traditional/Formal |
| Teardrop Swatch | HU-Sedona-Grnd-Pi-TD |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 33.50 |
| Finish Filter | Dark Wood |
| Weight | 84 |
| Image Role Data | {“EC362_201_Chair”:[“Room Image 1″],”EC362_201_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”Sedona_Grand_Piano”:[“Leather Image 1”]} |
| Weight | 84 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 33.5 × 49 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | EC |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Samuel Executive Swivel Tilt Chair
Katherine Executive Swivel Tilt Chair with Black & White HOH
Benito Executive Swivel Tilt Chair
Barker Executive Swivel Tilt Chair
Bradley Executive Swivel Tilt Chair
Lynn Executive Swivel Tilt Chair
Theodore Executive Swivel Tilt Chair
Rosa Executive Swivel Tilt Chair
Kent Executive Swivel Tilt Chair
Meira Executive Swivel Tilt Chair
Rochelle Executive Swivel Tilt Chair
Finley Executive Chair
Solaria Desk
Foundations Desk
Riley Desk
Alder Writing Desk (Black)
Axiom Desk
| Dimensions | 24 × 64 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Linear Grey and Brushed Silver |
| Style | Transitional (Glam/Modern Glam) |
| Collection | Axiom |
| Features | Storage |
East Hampton Desk
Riley Desk
Modern Desk
Albion Desk
Aventura Desk
| Dimensions | 25.69 × 57.31 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Marcona |
| Style | Rustic |
| Collection | Aventura |
| Features | Power |
Monolith Desk
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.