Langston Executive Swivel Tilt Chair
In a slim and sleek modern silhouette, the Langston Executive Swivel Tilt Chair has a channeled seat and back upholstered in the Buckaroo Ranch aniline top-grain plush leather. Featuring a wood base and casters and wood arms, the wood is finished in the dark Storia finish.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Arm Height | 22.5 |
|---|---|
| Arm Height – Max | 24.5 |
| Arm Height – Min | 22.5 |
| Carton Height | 19.50 |
| Carton Length | 28.00 |
| Carton Weight | 57.00 |
| Carton Width | 25.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 27.50 |
| Distressing | No |
| Feature Filter | Casters |
| Height | 36.00 |
| Important Use Information | We highly recommend the use of an appropriate floor mat under our Executive and Office Chairs. Failure to use such floor mats will result in caster failure and will void any claims to floor o |
| Leather | Buckaroo Ranch (Aniline Top Grain) |
| Leather Type | Aniline |
| Material Description | Leather |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HU-Buckaroo-Ranch-SC |
| Motion Type | Swivel |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Seat Depth | 18 |
| Seat Height | 15.5 |
| Seat Height – Max | 17 |
| Seat Height – Min | 15.5 |
| Seat Width | 19.5 |
| Style | Transitional |
| Teardrop Swatch | HU-BUCKAROO-RANCH-TD |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 24.50 |
| Finish Filter | Dark Wood |
| Weight | 46 |
| Image Role Data | {“EC574_097___5899_10458_89”:[“Room Image 1″],”EC574_097_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”Buckaroo_Ranch”:[“Leather Image 1”]} |
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27.5 × 24.5 × 36 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | EC |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Rosa Executive Swivel Tilt Chair
Erin Executive Swivel Tilt Chair
Shadow Executive Swivel Tilt Chair
Meira Executive Swivel Tilt Chair
Wright Executive Swivel Tilt Chair
Lazzaro Executive Tilt Swivel Chair
Samuel Executive Swivel Tilt Chair
Executive Swivel Tilt Chair
Charleston Executive Swivel Tilt Chair
Charleston Executive Swivel Tilt Chair
Katherine Home Office Chair
Haider Executive Swivel Tilt Chair
Riley Desk
Foundations Desk
East Hampton Desk
Everly Desk
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 52 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Collection | Everly |
| Features | Storage |
Arcadia Desk
Alder Writing Desk (Black)
Pentak Black Desk
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Black |
| Style | Boho, Rustic |
| Collection | Pentak |
| Features | Storage |
Monolith Desk
Erik Solid Mango and Iron Writing Desk
Axiom Desk
| Dimensions | 24 × 64 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Linear Grey and Brushed Silver |
| Style | Transitional (Glam/Modern Glam) |
| Collection | Axiom |
| Features | Storage |
Brea Desk
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.