Finn Executive Desk
Description
Description
Product Details
| Constructed of select hardwoods and random matched Oak veneers on the tops | Yes |
|---|---|
| A true coastal styling – Finn is a combination of soft gray tops that beautifully accentuate the white case | Yes |
| Louver accents on the desk sides | Yes |
| Drawers are constructed with dovetail joinery and ball-bearing guides | Yes |
| Bottom file drawers accept letter or legal size files | Yes |
| Center drop-front drawer has ball-bearing extension guides and a cord management cutout | Yes |
| Dimensions | 62.00″W X 25.00″D X 30.50″H |
| Weight | 205.03 lbs |
| Bottom file drawers accept letter size files | Yes |
Additional information
Additional information
| Weight | 205 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 62 × 30.5 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Cloud/fog |
| Style | Cottage |
| Collection | Finn |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Finn Drawer Bookcase
Home Office
Finn File Cabinet
Finn Writing Desk
| Weight | 75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 42 × 30 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Cloud/fog |
| Style | Cottage |
| Collection | Finn |
| Features | Storage |
East Hampton Desk
Stratum Desk
| Dimensions | 24.75 × 58 × 31 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Fossil and Mist |
| Style | Glamorous Transitional |
| Collection | Stratum |
| Features | Power |
Brentwood Desk
| Weight | 85.36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 56 × 24 × 31 in |
| Brand | Crestview Collection |
| Color | Cream |
| Detail Color | Beige |
| Style | Coastal |
| Collection | Bengal Manor |
| Features | Storage |
Trianon Desk
| Dimensions | 27 × 68 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Gris and Argent |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Trianon |
| Features | Power |
Alder Writing Desk (Brown)
Axiom Desk
| Dimensions | 24 × 64 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Linear Grey and Brushed Silver |
| Style | Transitional (Glam/Modern Glam) |
| Collection | Axiom |
| Features | Storage |
Riley Desk
Albion Desk
Solaria Desk
Tribeca Desk
Sereno Desk
Pentak Black Desk
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Black |
| Style | Boho, Rustic |
| Collection | Pentak |
| Features | Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.