Katherine Executive Swivel Tilt Chair with Black & White HOH
The classic wing executive chair gets reimagined with the Katherine Executive Swivel Tilt Chair. The inside seat and back is upholstered in the luxurious Legendary Graphite aniline leather, and the back and interior sides feature plush button tufting. The outside back is upholstered in black and white hair on hide. The wood base is finished in the dark Natchez Brown. On casters.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Alternate Cover Items | EC448-087 |
|---|---|
| Arm Height | 25 |
| Arm Height – Max | 26.5 |
| Arm Height – Min | 25 |
| Carton Height | 38.00 |
| Carton Length | 34.00 |
| Carton Weight | 92.00 |
| Carton Width | 29.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 31.50 |
| Distressing | No |
| Feature Filter | Casters |
| Hair on Hide | Our hair-on-hide products are upholstered with natural hides, each unique in its own way, with distinctive patterns, colors, and textures. Showcasing the natural beauty and individuality of e |
| Height | 44.00 |
| Important Use Information | We highly recommend the use of an appropriate floor mat under our Executive and Office Chairs. Failure to use such floor mats will result in caster failure and will void any claims to floor o |
| Leather | Legendary Graphite (Aniline) with Black and White HOH |
| Leather Type | Aniline |
| Material Description | Leather |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HU-LEGENDARY-GRAP-SC |
| Motion Type | Swivel |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Seat Depth | 20 |
| Seat Height | 19 |
| Seat Height – Max | 20.5 |
| Seat Height – Min | 19 |
| Seat Width | 18 |
| Style | Traditional/Formal |
| Teardrop Swatch | HU-LEGENDARY-GRAP-TD |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 25.00 |
| Finish Filter | Dark Wood |
| Weight | 82 |
| Image Role Data | {“EC448_097___370_10_459”:[“Room Image 1″],”EC448_097_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”EC448_097_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back Straight”],”EC448_097_side_silo”:[“Silo Ima |
| Weight | 82 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.5 × 25 × 44 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | EC |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Starling Executive Swivel Tilt Chair
Barker Executive Swivel Tilt Chair
Executive Swivel Tilt Chair
Tucker Executive Swivel Tilt Chair
Beckett Executive Swivel Tilt Chair
Erin Executive Swivel Tilt Chair
Katherine Home Office Chair
Brinley Executive Swivel Tilt Chair
Haider Executive Swivel Tilt Chair
Wright Executive Swivel Tilt Chair
Charleston Executive Swivel Tilt Chair
Beckett Executive Swivel Tilt Chair
Solaria Desk
Riley Desk
Everly Desk
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 52 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Collection | Everly |
| Features | Storage |
Korey Desk
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 56 × 31 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Boho, Coastal |
| Collection | Korey |
| Features | Storage |
Axiom Desk
| Dimensions | 24 × 64 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Linear Grey and Brushed Silver |
| Style | Transitional (Glam/Modern Glam) |
| Collection | Axiom |
| Features | Storage |
Marlowe Desk
Americana Modern – Cotton 60″ Writing Desk
Brady Solid Mango and Iron Writing Desk
Rory Desk
Foundations Desk
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.