Bedford Park Power Headrest Hi-Leg
Elevate Introducing the Bedford Park motion furniture collection, where timeless elegance meets modern comfort. Designed to elevate your living space, this collection showcases swept-back roll arms accented by round welt that exudes sophistication, while tapered block feet provide a sleek, transitional foundation. Thick seats constructed with Energex polyfoam offer plush yet comfortable support. Power recline technology with virtually infinite number of positions and controls at your fingertips. Crafted with meticulous attention to detail, Bedford Park blends luxurious upholstery with innovative motion features, ensuring the perfect balance of style and relaxation. Whether you’re entertaining guests or enjoying a quiet evening, Bedford Park offers the versatility and ergonomic support you need, without compromising on aesthetic appeal. Transform your home with the Bedford Park collection—where classic design meets the ultimate in comfort and functionality.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
Product Details
| Product Dimensions | 40″H x 41″W x 41″D |
|---|
| Dimensions | 41 × 41 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Elevate |
| Features | Power, Power Headrest |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Primrose Hill POWER HEADREST RAF SOFA W/ 2 PILLOWS
| Dimensions | 40 × 76 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Elevate |
| Features | Power, Power Headrest, Power Reclining |
Primrose Hill POWER HEADREST SOFA W/ PILLOWS
| Dimensions | 40 × 82 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Elevate |
| Features | Power, Power Headrest, Power Reclining |
Bedford Park POWER HEADREST LOVESEAT W/ PILLOWS
| Dimensions | 41 × 63 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Elevate |
| Features | Power, Power Headrest |
Bedford Park CORNER WEDGE
| Dimensions | 38 × 38 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Elevate |
| Features | Power, Power Headrest |
Primrose Hill POWER HEADREST LOVESEAT W/ PILLOWS
| Dimensions | 40 × 60 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Elevate |
| Features | Power, Power Headrest, Power Reclining |
Primrose Hill Power Headrest Hi-Leg
| Dimensions | 40 × 32 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Elevate |
| Features | Power, Power Headrest, Power Reclining |
Bedford Park POWER HEADREST SOFA W/ PILLOWS
| Dimensions | 41 × 84 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Elevate |
| Features | Power, Power Headrest |
Bedford Park POWER HEADREST LAF LOVESEAT W/ 2 PILLOWS
| Dimensions | 41 × 55 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Elevate |
| Features | Power, Power Headrest |
Primrose Hill POWER HEADREST LAF LOVESEAT W/ 2 PILLOWS
| Dimensions | 40 × 53 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Elevate |
| Features | Power, Power Headrest, Power Reclining |
Bedford Park POWER HEADREST RAF LOVESEAT W/ 2 PILLOWS
| Dimensions | 41 × 55 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Elevate |
| Features | Power, Power Headrest |
Bedford Park POWER HEADREST RAF SOFA W/ 2 PILLOWS
| Dimensions | 41 × 77 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Elevate |
| Features | Power, Power Headrest |
Primrose Hill CORNER WEDGE
| Dimensions | 38 × 38 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Elevate |
| Features | Power, Power Headrest, Power Reclining |
ZEN SE Espresso/Midnight Reclining Massage Chair
| Weight | 269 lbs |
|---|---|
| Brand | Cozzia |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
CZ-710 Massage Chairs
| Brand | Cozzia |
|---|---|
| Color | Black |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Chelsea Accent Chair
Ashelle Chair
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 30 × 34.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Leather, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Artemis Chair
| Dimensions | 38 × 41 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Jonathan Louis |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Colby Occasional Swivel Chair
| Weight | 80 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 28.5 × 33 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | Cream |
| Detail Color | Glenn Frost |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Colby |
| Features | Swivel |
Brentlow Swivel Accent Chair
| Weight | 81 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.88 × 31 × 30 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Metal, Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Accent Chair. Upholstered in Distressed Black Faux Leather. Barrel Back and Removable Seat Cushion. Tufted Sides. Antique Brass Finished Nail Detail. Metal Swivel Base. |
| Brand | Ashley Furniture |
Barolo – Snow Swivel Club Chair
The Twist – Elise Rust Accent Swivel Chair
Bre Swivel Glider
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric, Glider, Swivel |
| Style | Transitional |
Karma Accent Chair
| Weight | 96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 34 × 33 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Black |
| Detail Color | Slate |
| Style | Industrial |
| Collection | Karma |
| Features | Leather |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.