Primrose Hill POWER HEADREST SOFA W/ PILLOWS
Elevate The Primrose Hill offering is part of the “Elevate collection” by Southern Motion. The collection was conceived to merge the comfort of reclining furniture with the clean classic designs normally only seen in stationary upholstery. The full scale of Primrose Hill is denoted by large track arms trimmed in round welt. The boxed backs are constructed with baffled bags to keep the soft fiber perfectly in place. The Primrose Hill has power reclining functions and is available with adjustable power headrest to offer infinite positions, vital to fine tuning your optimized comfort! The Elevate collection includes premium Energex seat cushions for the ultimate comfort experience.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
Product Details
| Product Dimensions | 40″H x 82″W x 40″D |
|---|
| Dimensions | 40 × 82 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Elevate |
| Features | Power, Power Headrest, Power Reclining |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Primrose Hill POWER HEADREST RAF LOVESEAT W/ 2 PILLOWS
| Dimensions | 40 × 53 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Elevate |
| Features | Power, Power Headrest, Power Reclining |
Primrose Hill POWER HEADREST RAF SOFA W/ 2 PILLOWS
| Dimensions | 40 × 76 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Elevate |
| Features | Power, Power Headrest, Power Reclining |
Bedford Park CORNER WEDGE
| Dimensions | 38 × 38 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Elevate |
| Features | Power, Power Headrest |
Bedford Park POWER HEADREST SOFA W/ PILLOWS
| Dimensions | 41 × 84 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Elevate |
| Features | Power, Power Headrest |
Primrose Hill CORNER WEDGE
| Dimensions | 38 × 38 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Elevate |
| Features | Power, Power Headrest, Power Reclining |
Bedford Park POWER HEADREST RAF LOVESEAT W/ 2 PILLOWS
| Dimensions | 41 × 55 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Elevate |
| Features | Power, Power Headrest |
Primrose Hill Power Headrest Hi-Leg
| Dimensions | 40 × 32 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Elevate |
| Features | Power, Power Headrest, Power Reclining |
Primrose Hill POWER HEADREST LOVESEAT W/ PILLOWS
| Dimensions | 40 × 60 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Elevate |
| Features | Power, Power Headrest, Power Reclining |
Primrose Hill POWER HEADREST LAF SOFA W/ 2 PILLOWS
| Dimensions | 40 × 76 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Elevate |
| Features | Power, Power Headrest, Power Reclining |
Primrose Hill POWER HEADREST LAF LOVESEAT W/ 2 PILLOWS
| Dimensions | 40 × 53 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Elevate |
| Features | Power, Power Headrest, Power Reclining |
Bedford Park POWER HEADREST LOVESEAT W/ PILLOWS
| Dimensions | 41 × 63 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Elevate |
| Features | Power, Power Headrest |
Bedford Park POWER HEADREST RAF SOFA W/ 2 PILLOWS
| Dimensions | 41 × 77 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Elevate |
| Features | Power, Power Headrest |
Lewis Sofa
Stationary Solutions 204 Sofa
| Brand | Omnia Leather |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Transitional |
Cagney Double Reclining Power Headrest Sofa
| Dimensions | 40 × 89 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Cagney |
| Features | Cupholders, Power, Power Headrest |
Sofia Sofa
Emmett Sofa
Milo Sofa
Stationary Solutions 201 Sofa
| Brand | Omnia Leather |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Transitional |
Austin Chestnut Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests
| Dimensions | 41 × 85 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Features | Leather, Power Recline, Recline, USB |
| Style | Contemporary |
Power Solutions – 509-bc
| Brand | Omnia Leather |
|---|---|
| Color | Grey |
| Style | Transitional |
| Features | Customizable, Leather, Power, Recline |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.