Prairie Upholstered Chair
In a classic, charming design with a nostalgic flair, the Prairie Upholstered Chair has vintage spindle arms and back with carved ribbed accents, finished in Americana Daisy, a time worn white finish over Cathedral Oak Veneers that captures the essence of a well-loved heirloom. The upholstered seat and back are covered in the Jude fabric.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fabric seat and backSpindle arms and backCarved ribbed accentsFinish: The Americana Daisy finish is a time worn white finish on cathedral oak veneers representing the natural wear one might expect of pieces passed down through the family over time reveali | Yes |
|---|---|
| Finish | The Americana Daisy finish is a time worn white finish on cathedral oak veneers representing the natural wear one might expect of pieces passed down through the family over time revealing the |
| Fabric | 83% Polyester, 17% Acrylic |
| Alternate Cover Items | CC507-410-89 |
| Arm Height | 24.25 |
| Carton Height | 38.25 |
| Carton Length | 38.75 |
| Carton Weight | 79.00 |
| Carton Width | 33.75 |
| Depth | 34.50 |
| Fabric 1 | Jude (Performance); Fabric Contents: 83% Polyester, 17% Acrylic; Cleaning code: WS (Clean water-based Stains with water-based cleaning agent, clean oil-based Stains with Solvent cleaner) |
| Height | 34.00 |
| Material Description | Oak Veneers and Fabric |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-JUDE-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Seat Depth | 27.5 |
| Seat Height | 18.25 |
| Seat Width | 25.25 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Club Chairs |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 29.75 |
| Finish Filter | Whites/Creams/Beiges |
| Weight | 40 |
| Image Role Data | {“7050_55472_02_CC507_410_02_room”:[“Room Image 1″],”7050_90013_02_CC507_410_02_room”:[“Room Image 2″],”7050_90013_02_CC507_410_02_room2”:[“Room Image 3″],”CC507_410_02_silo”:[“Silo Image 1”, |
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.5 × 29.75 × 34 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Casual |
| Collection | CC |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Bella Slipper Chair
Carson Swivel Club Chair
Moody Metal Chair
Mina Swivel Chair
Hughes Swivel Chair
Kale Accent Chair with Salt & Pepper HOH
Queen Game Chair
Cynthia Chair
Keys Swivel Chair
Wilde Club Chair
Potter Swivel Club Chair
Hamrick Club Chair
CZ-710 Massage Chairs
| Brand | Cozzia |
|---|---|
| Color | Black |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Ashelle Chair
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 30 × 34.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Leather, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Brentlow Swivel Accent Chair
| Weight | 81 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.88 × 31 × 30 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Metal, Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Accent Chair. Upholstered in Distressed Black Faux Leather. Barrel Back and Removable Seat Cushion. Tufted Sides. Antique Brass Finished Nail Detail. Metal Swivel Base. |
| Brand | Ashley Furniture |
Chelsea Accent Chair
CZ-388 Massage Chair
| Dimensions | 35 × 47.3 in |
|---|---|
| Brand | Cozzia |
| Color | Black |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Bella Swivel Chair
| Brand | Omnia Leather |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Features | Fabric, Leather, Swivel, Upholstered |
Colby Occasional Swivel Chair
| Weight | 80 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 28.5 × 33 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | Cream |
| Detail Color | Glenn Frost |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Colby |
| Features | Swivel |
ZEN SE Espresso/Midnight Reclining Massage Chair
| Weight | 269 lbs |
|---|---|
| Brand | Cozzia |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Barolo – Snow Swivel Club Chair
Karma Accent Chair
| Weight | 96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 34 × 33 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Black |
| Detail Color | Slate |
| Style | Industrial |
| Collection | Karma |
| Features | Leather |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.