Blakeley Club Chair
A relaxed version of the classic wing chair silhouette, the Blakeley Club Chair is inviting upholstered in the Covington Bogue handwiped aniline top grain leather with an authentic and soft casual hand, trimmed with vintage nailheads. Legs have a dark wood finish.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 25 |
|---|---|
| Carton Height | 42.50 |
| Carton Length | 38.00 |
| Carton Weight | 102.00 |
| Carton Width | 33.00 |
| Depth | 36.00 |
| Distressing | No |
| Height | 40.00 |
| Leather | Covington Bogue (Aniline Top Grain) |
| Leather Type | Aniline |
| Material Description | Leather |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HU-Covington-Bogu-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Seat Depth | 23 |
| Seat Height | 19 |
| Seat Width | 20 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Club Chairs |
| Teardrop Swatch | HU-COVINGTON-BOGU-TD |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 31.00 |
| Finish Filter | Dark Wood |
| Weight | 92 |
| Image Role Data | {“CC408_069_room”:[“Room Image 1″],”CC408_069_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”CC408_069_CC408_OT_069_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – 3/4 Angle 2”]} |
| Weight | 92 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 31 × 40 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Red |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | CC |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Remi Swivel Chair
Moraine Accent Chair
Sabi Sands Sling Chair
Wilde Club Chair
Royce Club Chair
Jilian Club Chair
Burke Accent Chair
CC Captain Swivel Club Chair
Jilian Club Chair
Roper Swivel Club Chair
Roper Swivel Club Chair
Rybe Chair
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.5 × 26.5 × 38.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Modern |
The Twist – Elise Rust Accent Swivel Chair
Bella Swivel Chair
| Brand | Omnia Leather |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Features | Fabric, Leather, Swivel, Upholstered |
Kelida Swivel Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.5 × 29.5 × 37.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Swivel, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Chelsea Accent Chair
Colby Occasional Swivel Chair
| Weight | 80 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 28.5 × 33 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | Cream |
| Detail Color | Glenn Frost |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Colby |
| Features | Swivel |
Ameretta Stationary Chair
| Dimensions | 20.5 × 27 × 29 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Black, White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Mid-Century, Modern |
Bre Swivel Glider
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric, Glider, Swivel |
| Style | Transitional |
CZ-388 Massage Chair
| Dimensions | 35 × 47.3 in |
|---|---|
| Brand | Cozzia |
| Color | Black |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Daisy Swivel Glider Chair
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.