Roper Swivel Club Chair
Offered in a fun barrel-like silhouette with a low back and sloped arms, the Roper Swivel Club chair is covered in the Big Top Dark Taupe semi-aniline top grain leather with intricate baseball stitched trim detail. Tight back and loose seat cushion.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Arm Height | 23.25 |
|---|---|
| Carton Height | 30.75 |
| Carton Length | 33.75 |
| Carton Weight | 72.75 |
| Carton Width | 29.50 |
| Depth | 32.75 |
| Distressing | No |
| Height | 29.50 |
| Leather | Big Top Dark Taupe (Semi-Aniline Top Grain) |
| Leather Type | Semi-Aniline |
| Material Description | Leather |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HU-BIGTOPDKTAUPE-SC |
| Motion Type | Swivel |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Seat Depth | 23 |
| Seat Height | 19 |
| Seat Width | 19.25 |
| Seat to Back Height | 10.5 |
| Style | Transitional |
| Sub Type | Swivel Chairs |
| Teardrop Swatch | HU-BIGTOPDKTAUPE-TD |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 28.50 |
| Weight | 61.73 |
| Image Role Data | {“CC533_SW_083_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”CC533_SW_083_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back Straight”],”CC533_SW_083_side_silo”:[“Silo Image 3″,”Silo – Side”]} |
| Weight | 61.73 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32.75 × 28.5 × 29.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | CC |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Cody Chair
Prairie Upholstered Chair
Banks Chair
Jilian Club Chair
Cynthia Chair
Bella Slipper Chair
Roper Swivel Club Chair
Moraine Accent Chair
Burke Accent Chair
CC Living Room Emeral Swivel Chair
Isla Accent Lounge Chair
CC Living Room Mina Swivel Chair
Blake MX Accent Chair
| Dimensions | 38 × 34 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Leather |
| Style | Modern |
Daisy Swivel Glider Chair
Barolo – Snow Swivel Club Chair
Dacey Chair
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Blue, Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Contemporary, Modern |
Kelida Swivel Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.5 × 29.5 × 37.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Swivel, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Barolo – Vintage Whiskey Swivel Club Chair
ZEN SE Espresso/Midnight Reclining Massage Chair
| Weight | 269 lbs |
|---|---|
| Brand | Cozzia |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Artemis Chair
| Dimensions | 38 × 41 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Jonathan Louis |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.