Amette Metal Frame Club Chair
Description
Description
Swanky and stylish, the Amette Metal Frame Club Chair has a modern sculptured shape on a slender black metal frame. It is upholstered in the luxurious Anker Sand top grain leather.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Alternate Cover Items | CC452-093 |
|---|---|
| Arm Height | 23 |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 36.25 |
| Carton Length | 37.50 |
| Carton Weight | 42.00 |
| Carton Width | 32.25 |
| Depth | 35.25 |
| Distressing | No |
| Height | 35.50 |
| Leather | Ankur Sand (Top Grain) |
| Material Description | Leather and Metal |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HU-ANKUR-SAND-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Seat Depth | 26 |
| Seat Height | 18 |
| Seat Width | 21 |
| Seat to Back Height | 17 |
| Style | Modern/Contemporary |
| Sub Type | Exposed Wood & Metal Chairs |
| Teardrop Swatch | HU-ANKUR-SAND-TD |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 30.50 |
| Finish Filter | Blacks |
| Weight | 42 |
| Image Role Data | {“CC452_009_room”:[“Room Image 1″],”CC452_009_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”CC452_009_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back Straight”],”CC452_009_side_silo”:[“Silo Image 3”,”S |
Additional information
Additional information
| Weight | 42 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.25 × 30.5 × 35.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | CC |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Remi Swivel Chair
Potter Swivel Club Chair
Amette Metal Frame Club Chair
Royce Club Chair
Isla Accent Lounge Chair
Jilian Swivel Club Chair
Amette Metal Frame Club Chair
Cody Chair
Sheridan Swivel Chair
Moraine Accent Chair
CC Living Room Emeral Swivel Chair
Roper Swivel Club Chair
Chelsea Accent Chair
Bre Swivel Glider
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric, Glider, Swivel |
| Style | Transitional |
Rybe Chair
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.5 × 26.5 × 38.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Modern |
CZ-388 Massage Chair
| Dimensions | 35 × 47.3 in |
|---|---|
| Brand | Cozzia |
| Color | Black |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Dacey Chair
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Blue, Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Contemporary, Modern |
Barolo – Vintage Navy Swivel Club Chair
Michael Alan Showroom
Barolo – Snow Swivel Club Chair
Ameretta Stationary Chair
| Dimensions | 20.5 × 27 × 29 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Black, White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Mid-Century, Modern |
Bella Swivel Chair
| Brand | Omnia Leather |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Features | Fabric, Leather, Swivel, Upholstered |
Michael Alan Showroom
Brentlow Swivel Accent Chair
| Weight | 81 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.88 × 31 × 30 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Metal, Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Accent Chair. Upholstered in Distressed Black Faux Leather. Barrel Back and Removable Seat Cushion. Tufted Sides. Antique Brass Finished Nail Detail. Metal Swivel Base. |
| Brand | Ashley Furniture |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.