Hamrick Club Chair
Developed by one of America’s premier manufacturers to offer quality furniture at affordable prices. Each piece is meticulously hand-crafted using the most exquisite leathers in the world. The Aegis Glove Club Chair crafted using Aegis Glove leather.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 27 |
|---|---|
| Best Seller | No |
| Carton Height | 38.25 |
| Carton Length | 36.25 |
| Carton Weight | 101.00 |
| Carton Width | 41.00 |
| Depth | 41.00 |
| Distressing | No |
| Height | 42.00 |
| Leather | Aegis Giove (Aniline Top Grain with Split) |
| Leather Type | Aniline |
| Material Description | Leather |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HU-Aegis-Glove-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Seat Depth | 25.5 |
| Seat Height | 21 |
| Seat Width | 20 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Club Chairs |
| Teardrop Swatch | HU-Aegis-Glove-TD |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 37.00 |
| Finish Filter | Dark Wood |
| Weight | 97 |
| Image Role Data | {“CC860_01_084room”:[“Room Image 1″],”CC860_01_084_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”Aegis_Glove”:[“Leather Image 1”]} |
| Weight | 97 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 37 × 42 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | CC |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Roper Swivel Club Chair
Potter Club Chair
Kato leather Club Chair with Dark HOH
Royce Club Chair
CC Living Room Mina Swivel Chair
Sheridan Swivel Chair
Banks Chair
Prairie Upholstered Chair
Beau Swivel w/Power Footrest
Kale Accent Chair with Salt & Pepper HOH
Covette Accent Chair
Kato leather Swivel Chair with Salt Pepper HOH
Ameretta Stationary Chair
| Dimensions | 20.5 × 27 × 29 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Black, White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Mid-Century, Modern |
Brentlow Swivel Accent Chair
| Weight | 81 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.88 × 31 × 30 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Metal, Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Accent Chair. Upholstered in Distressed Black Faux Leather. Barrel Back and Removable Seat Cushion. Tufted Sides. Antique Brass Finished Nail Detail. Metal Swivel Base. |
| Brand | Ashley Furniture |
Barolo – Vintage Navy Swivel Club Chair
Barolo – Vintage Whiskey Swivel Club Chair
Georgia Wooden Frame & Base, Armchair
Aragon Chocolate Brown Arm Chair
Mariko Leather Chair
| Dimensions | 35 × 30.5 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Traditional |
Chelsea Accent Chair
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.