CC Living Room Mina Swivel Chair
Brimming with modern energy and an inviting style, the Mina Swivel Chair features a contemporary twist on the classic barrel-back chair, along with a low channeled back and sloped arms. It is upholstered in the semi-aniline top-grain Buckskin Beige leather and has a metal base.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Swivel motionMetal baseLeather upholsteryModern barrel styleSloped armsLow channeled backSemi-Aniline Top Grain LeatherFinish: Metal base | Yes |
|---|---|
| Finish | Metal base |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Assembly Required | No |
| Assembly Type | None |
| Weight | 64 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.5 × 32.25 × 29.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Modern-Contemporary |
| Collection | CC |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
CC Captain Swivel Club Chair
Roper Swivel Club Chair
Wilde Club Chair
Queen Game Chair
Amette Metal Frame Club Chair
Sheridan Swivel Chair
Carson Swivel Club Chair
Carson Swivel Club Chair
Amette Metal Frame Club Chair
Sabi Sands Sling Chair
Prairie Upholstered Chair
Conner Swivel Club Chair
The Twist – Elise Rust Accent Swivel Chair
Ashelle Chair
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 30 × 34.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Leather, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Barolo – Vintage Navy Swivel Club Chair
Kelida Swivel Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.5 × 29.5 × 37.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Swivel, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
CZ-388 Massage Chair
| Dimensions | 35 × 47.3 in |
|---|---|
| Brand | Cozzia |
| Color | Black |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Aragon Chocolate Brown Arm Chair
Daisy Swivel Glider Chair
Rybe Chair
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.5 × 26.5 × 38.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Modern |
ZEN SE Espresso/Midnight Reclining Massage Chair
| Weight | 269 lbs |
|---|---|
| Brand | Cozzia |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Artemis Chair
| Dimensions | 38 × 41 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Jonathan Louis |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.