Axton Swivel leather Club Chair
Timeless and traditional, the Axton Swivel Leather Club Chair has a barrel-style silhouette with rolled arms and vertical channeling. Upholstered in the aniline top grain Checkmate Pawn handwiped leather, it is trimmed in antique brass nailheads.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Arm Height | 29 |
|---|---|
| Best Seller | No |
| Carton Height | 34.50 |
| Carton Length | 34.75 |
| Carton Weight | 77.00 |
| Carton Width | 34.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 33.50 |
| Distressing | Yes |
| Height | 32.00 |
| Leather | Checkmate Pawn (Handwipe) (Aniline Top Grain) |
| Leather Type | Aniline |
| Material Description | Leather |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HU-Checkmate-Pawn-SC |
| Motion Type | Swivel |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Seat Depth | 23 |
| Seat Height | 18.5 |
| Seat Width | 21 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Swivel Chairs |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 32.00 |
| Weight | 66 |
| Image Role Data | {“CC388_SW_083_500_50_828_room”:[“Room Image 1″],”CC388_SW_083_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”CC388_SW_083_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back Straight”],”CC388_SW_083_side_s |
| Weight | 66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33.5 × 32 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Brown |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | CC |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Queen Game Chair
Amette Metal Frame Club Chair
Mina Swivel Chair
Kato leather Swivel Chair with Dark HOH
Kato leather Swivel Chair with Salt Pepper HOH
Calloway Peak Swivel Chair
Maya Wing Club Chair
Isla Accent Lounge Chair
CC Living Room Mina Swivel Chair
Carson Swivel Club Chair
Moody Metal Chair
Carverdale leather Club Chair withWood Frame
Barolo – Vintage Navy Swivel Club Chair
Brentlow Swivel Accent Chair
| Weight | 81 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.88 × 31 × 30 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Metal, Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Accent Chair. Upholstered in Distressed Black Faux Leather. Barrel Back and Removable Seat Cushion. Tufted Sides. Antique Brass Finished Nail Detail. Metal Swivel Base. |
| Brand | Ashley Furniture |
CZ-388 Massage Chair
| Dimensions | 35 × 47.3 in |
|---|---|
| Brand | Cozzia |
| Color | Black |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Barolo – Vintage Whiskey Swivel Club Chair
Bre Swivel Glider
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric, Glider, Swivel |
| Style | Transitional |
ZEN SE Espresso/Midnight Reclining Massage Chair
| Weight | 269 lbs |
|---|---|
| Brand | Cozzia |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Chelsea Accent Chair
The Twist – Elise Rust Accent Swivel Chair
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.