Carverdale leather Club Chair withWood Frame
Striking, modern and timeless, the Carverdale Leather Club Chair has a wood frame and legs in a dark hickory finish contrasting with the Maddie Grey hand-wiped semi-aniline top grain upholstered leather seat and back. Designer details include a single button tufted back and seat and leather strips wrapped around the top of the wood arms on the front and back.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Alternate Cover Items | CC401-082 |
|---|---|
| Arm Height | 23 |
| Carton Height | 32.00 |
| Carton Length | 30.00 |
| Carton Weight | 46.00 |
| Carton Width | 31.00 |
| Depth | 29.00 |
| Height | 31.00 |
| Leather | Maddie Grey (Handwipe) (Semi-Aniline Top Grain) |
| Leather Type | Semi-Aniline |
| Material Description | Leather |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HU-MADDIE-GREY-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Seat Depth | 20 |
| Seat Height | 17 |
| Seat Width | 23 |
| Style | Modern/Contemporary |
| Sub Type | Club Chairs |
| Teardrop Swatch | HU-MADDIE-GREY-TD |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 31.00 |
| Finish Filter | Dark Wood |
| Weight | 41 |
| Image Role Data | {“CC401_095_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”CC401_095_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back Straight”],”CC401_095_side_silo”:[“Silo Image 3″,”Silo – Side”],”CC401_095_straight_s |
| Weight | 41 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29 × 31 × 31 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | CC |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Hamrick Club Chair
Isla Accent Lounge Chair
Sabi Sands Sling Chair
Prairie Upholstered Chair
Mai Wing Swivel Club Chair
CC Living Room Emeral Swivel Chair
Beau Swivel w/Power Footrest
Conner Swivel Club Chair
CC Blakeley Club Chair
Blakeley Club Chair
Sheridan Swivel Chair
Kato leather Club Chair with Dark HOH
The Twist – Elise Rust Accent Swivel Chair
Chelsea Accent Chair
Karma Accent Chair
| Weight | 96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 34 × 33 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Black |
| Detail Color | Slate |
| Style | Industrial |
| Collection | Karma |
| Features | Leather |
Bre Swivel Glider
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric, Glider, Swivel |
| Style | Transitional |
Rybe Chair
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.5 × 26.5 × 38.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Modern |
Barolo – Vintage Whiskey Swivel Club Chair
Barolo – Vintage Navy Swivel Club Chair
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.