Kyndall Club Chair with Accent Pillow
In a stately yet serene silhouette, the Kyndall Club Chair has a tall, shaped wing-style back and is covered in the Guiltless Taupe semi-aniline top grain leather. A complementary kidney pillow covered in the Tetra Stone fabric is included. Legs are in a light wood finish.
Features
| Leather | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Fabric | 100% Polyester |
|---|---|
| Alternate Cover Items | CC903-092 |
| Arm Height | 25.75 |
| Carton Height | 49.50 |
| Carton Length | 33.25 |
| Carton Weight | 141.00 |
| Carton Width | 36.25 |
| Depth | 32.50 |
| Fabric 1 | Tetra Stone; 100% Polyester; Cleaning Code: W (Clean with water-based cleaning agent) |
| Height | 46.25 |
| Leather | Guiltless Taupe (Semi-Aniline Top Grain) |
| Leather Type | Semi-Aniline |
| Material Description | Leather and Fabric |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HU-GUILTLESS-TAUPE-S |
| Motion Type | Stationary |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Seat Depth | 20.75 |
| Seat Height | 18.75 |
| Seat Width | 20.5 |
| Seat to Back Height | 27.5 |
| Style | Transitional |
| Sub Type | Club Chairs |
| Teardrop Swatch | HU-GUILTLESS-TAUPE-T HU-TETRA-STONE-TD |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 28.75 |
| Finish Filter | Light Wood |
| Weight | 90 |
| Image Role Data | {“CC903_003_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”CC903_003_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back Straight”],”CC903_003_side_silo”:[“Silo Image 3″,”Silo – Side”],”CC903_003_straight_s |
| Weight | 90 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32.5 × 28.75 × 46.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | CC |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Isla Accent Lounge Chair
Prairie Upholstered Chair
Queen Game Chair
Banks Chair
Covette Accent Chair
Roper Swivel Club Chair
Potter Swivel Club Chair
Bella Slipper Chair
Moody Metal Chair
Amette Metal Frame Club Chair
Cynthia Chair
Rybe Chair
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.5 × 26.5 × 38.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Modern |
Barolo – Vintage Navy Swivel Club Chair
Aragon Chocolate Brown Arm Chair
Mariko Leather Chair
| Dimensions | 35 × 30.5 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Traditional |
Daisy Swivel Glider Chair
ZEN SE Espresso/Midnight Reclining Massage Chair
| Weight | 269 lbs |
|---|---|
| Brand | Cozzia |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
CZ-710 Massage Chairs
| Brand | Cozzia |
|---|---|
| Color | Black |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Barolo – Snow Swivel Club Chair
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.