Amette Metal Frame Club Chair
Sleek and modern gets comfy with the Arnette Chair, featuring a slim black metal frame and low-slung look with a plush seat and back cushion. It is upholstered in the cozy and soft Woolens Snow fabric.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fabric | 100% Polyester |
|---|---|
| Arm Height | 23 |
| Carton Height | 36.25 |
| Carton Length | 37.50 |
| Carton Weight | 40.00 |
| Carton Width | 32.25 |
| Depth | 35.25 |
| Fabric 1 | Woolens Snow; Fabric Contents: 100% Polyester; Cleaning Code S (Clean with Solvent or dry-cleaning product) |
| Height | 35.50 |
| Material Description | Fabric and Metal |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HU-WOOLENSSNOW-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Seat Depth | 26 |
| Seat Height | 18 |
| Seat Width | 21 |
| Seat to Back Height | 17 |
| Style | Modern/Contemporary |
| Sub Type | Exposed Wood & Metal Chairs |
| Teardrop Swatch | HU-WOOLENSSNOW-TD |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 30.50 |
| Finish Filter | Blacks |
| Weight | 40 |
| Image Role Data | {“CC452_401_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”CC452_401_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back Straight”],”CC452_401_side_silo”:[“Silo Image 3″,”Silo – Side”],”CC452_401_straight_s |
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.25 × 30.5 × 35.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | CC |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Wilde Club Chair
Potter Swivel Club Chair
Kyndall Club Chair with Accent Pillow
Conner Swivel Club Chair
Calloway Peak Swivel Chair
Sheridan Swivel Chair
Cynthia Chair
Kato leather Club Chair with Salt Pepper HOH
Maya Wing Club Chair
Moraine Accent Chair
Kale Accent Chair with Dark Brindle HOH
Moraine Accent Chair
Rybe Chair
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.5 × 26.5 × 38.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Modern |
ZEN SE Espresso/Midnight Reclining Massage Chair
| Weight | 269 lbs |
|---|---|
| Brand | Cozzia |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Blake MX Accent Chair
| Dimensions | 38 × 34 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Leather |
| Style | Modern |
Bella Swivel Chair
| Brand | Omnia Leather |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Features | Fabric, Leather, Swivel, Upholstered |
Barolo – Vintage Whiskey Swivel Club Chair
Barolo – Vintage Navy Swivel Club Chair
Kelida Swivel Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.5 × 29.5 × 37.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Swivel, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
CZ-388 Massage Chair
| Dimensions | 35 × 47.3 in |
|---|---|
| Brand | Cozzia |
| Color | Black |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.