Keys Swivel Chair
The Keys Swivel Chair brings effortless versatility and refined comfort to the living room. Fully upholstered in supple semi-aniline top grain leather, its soft beige tone offers a warm, neutral foundation suited to transitional interiors. A sculptural barrel back creates an inviting silhouette, while the smooth swivel motion adds everyday functionality. Tailored yet relaxed, the Keys Swivel Chair blends timeless style with modern ease—perfect for sophisticated, livable spaces.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Alternate Cover Items | CC117-020 |
|---|---|
| Arm Height | 24 |
| Carton Height | 30.50 |
| Carton Length | 32.00 |
| Carton Weight | 85.00 |
| Carton Width | 34.00 |
| Depth | 30.00 |
| Height | 29.00 |
| Leather | Verona Biscotti (Semi-Aniline Top Grain) |
| Leather Type | Semi-Aniline |
| Material Description | Leather |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HU-VERONA-BISCOT-SC |
| Motion Type | Swivel |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Seat Depth | 23 |
| Seat Height | 18 |
| Seat Width | 22 |
| Style | Transitional |
| Sub Type | Swivel Chairs |
| Teardrop Swatch | HU-VERONABISCOTTI-TD |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 31.00 |
| Weight | 70 |
| Image Role Data | {“CC117_080_room”:[“Room Image 1″],”6950_10446_80210_413_80_SS117_03_080_CC117_080_room”:[“Room Image 2″],”6950_80210_213_99_SS117_03_080_CC117_080_room”:[“Room Image 3″],”CC117_080_silo”:[“S |
| Weight | 70 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 31 × 29 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | CC |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Calloway Peak Swivel Chair
Kale Accent Chair with Dark Brindle HOH
Banks Chair
Sheridan Swivel Chair
Conner Swivel Club Chair
Kato leather Club Chair with Salt Pepper HOH
Kato leather Swivel Chair with Dark HOH
Joker Game Chair
Wilde Club Chair
Isla Accent Lounge Chair
Roper Swivel Club Chair
Aragon Chocolate Brown Arm Chair
Barolo – Vintage Whiskey Swivel Club Chair
Colby Occasional Swivel Chair
| Weight | 80 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 28.5 × 33 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | Cream |
| Detail Color | Glenn Frost |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Colby |
| Features | Swivel |
Ashelle Chair
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 30 × 34.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Leather, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Kelida Swivel Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.5 × 29.5 × 37.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Swivel, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Artemis Chair
| Dimensions | 38 × 41 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Jonathan Louis |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
ZEN SE Espresso/Midnight Reclining Massage Chair
| Weight | 269 lbs |
|---|---|
| Brand | Cozzia |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Bre Swivel Glider
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric, Glider, Swivel |
| Style | Transitional |
Barolo – Snow Swivel Club Chair
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.