Conner Swivel Club Chair
Description
Description
Stunning in a brilliant hand-wiped aniline Heavy Metal Gamma leather, the Conner Swivel Club Chair has a tufted back, flared arms and nailhead trim.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Alternate Cover Items | CC503-SW-039 CC503-SW-095 |
|---|---|
| Arm Height | 24 |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 35.00 |
| Carton Length | 36.00 |
| Carton Weight | 64.00 |
| Carton Width | 32.50 |
| Depth | 34.50 |
| Distressing | Yes |
| Height | 33.50 |
| Leather | Heavy Metal Gamma (Aniline) |
| Leather Type | Aniline |
| Material Description | Leather |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HU-Heavy-Metal-Ga-SC |
| Motion Type | Swivel |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Seat Depth | 23 |
| Seat Height | 18 |
| Seat Width | 21 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Swivel Chairs |
| Teardrop Swatch | HU-Heavy-Metal-Ga-TD |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 31.00 |
| Weight | 51 |
| Image Role Data | {“CC503_SW_087”:[“Room Image 1″],”CC503_SW_087_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”Heavy_Metal_Gamma”:[“Leather Image 1”]} |
Additional information
Additional information
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.5 × 31 × 33.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | CC |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Mai Wing Swivel Club Chair
Carson Swivel Club Chair
Sheridan Swivel Chair
Mina Swivel Chair
Moraine Accent Chair
Kato leather Club Chair with Salt Pepper HOH
Remi Swivel Chair
Axton Swivel leather Club Chair
Queen Game Chair
Potter Swivel Club Chair
Jilian Swivel Club Chair
Calloway Peak Swivel Chair
Ameretta Stationary Chair
| Dimensions | 20.5 × 27 × 29 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Black, White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Mid-Century, Modern |
Michael Alan Showroom
Brentlow Swivel Accent Chair
| Weight | 81 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.88 × 31 × 30 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Metal, Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Accent Chair. Upholstered in Distressed Black Faux Leather. Barrel Back and Removable Seat Cushion. Tufted Sides. Antique Brass Finished Nail Detail. Metal Swivel Base. |
| Brand | Ashley Furniture |
ZEN SE Espresso/Midnight Reclining Massage Chair
| Weight | 269 lbs |
|---|---|
| Brand | Cozzia |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Bre Swivel Glider
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric, Glider, Swivel |
| Style | Transitional |
Artemis Chair
| Dimensions | 38 × 41 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Jonathan Louis |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Michael Alan Showroom
Kelida Swivel Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.5 × 29.5 × 37.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Swivel, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.