Jilian Club Chair
The Jilian Club Chair exudes sink-in-me comfort with a plush seat cushion and a supportive high back. Upholstered in the warm caramel-colored aniline top grain Huntington Morrison leather, the legs are finished in the dark wood Natchez finish. Accented with bronze nailheads.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 25 |
|---|---|
| Carton Height | 31.50 |
| Carton Length | 36.50 |
| Carton Weight | 85.00 |
| Carton Width | 33.00 |
| Depth | 34.50 |
| Distressing | No |
| Height | 35.00 |
| Leather | Huntington Morrison (Aniline Top Grain) |
| Leather Type | Aniline |
| Material Description | Leather |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HU-Hunt-Morrisons-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Seat Depth | 22 |
| Seat Height | 17.5 |
| Seat Width | 21.5 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Club Chairs |
| Teardrop Swatch | HU-Huntin-Morriso-TD |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 31.00 |
| Finish Filter | Dark Wood |
| Weight | 78 |
| Image Role Data | {“CC419_085_room”:[“Room Image 1″],”CC419_085_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”,”Silo – 3/4 Angle 2″],”CC419_085_OT_silo”:[“Silo Image 2″],”Huntington_Morrison”:[“Leather Image 1”]} |
| Weight | 78 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.5 × 31 × 35 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | CC |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Cody Chair
Roper Swivel Club Chair
Maya Wing Club Chair
Banks Chair
Moody Metal Chair
Roper Swivel Club Chair
Prairie Upholstered Chair
Kato leather Club Chair with Dark HOH
Amette Metal Frame Club Chair
CC Blakeley Club Chair
Amette Metal Frame Club Chair
Kato leather Swivel Chair with Dark HOH
Mariko Leather Chair
| Dimensions | 35 × 30.5 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Traditional |
Karma Accent Chair
| Weight | 96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 34 × 33 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Black |
| Detail Color | Slate |
| Style | Industrial |
| Collection | Karma |
| Features | Leather |
Barolo – Vintage Whiskey Swivel Club Chair
Daisy Swivel Glider Chair
Ameretta Stationary Chair
| Dimensions | 20.5 × 27 × 29 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Black, White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Mid-Century, Modern |
CZ-710 Massage Chairs
| Brand | Cozzia |
|---|---|
| Color | Black |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Colby Occasional Swivel Chair
| Weight | 80 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 28.5 × 33 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | Cream |
| Detail Color | Glenn Frost |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Colby |
| Features | Swivel |
Brentlow Swivel Accent Chair
| Weight | 81 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.88 × 31 × 30 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Metal, Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Accent Chair. Upholstered in Distressed Black Faux Leather. Barrel Back and Removable Seat Cushion. Tufted Sides. Antique Brass Finished Nail Detail. Metal Swivel Base. |
| Brand | Ashley Furniture |
Bella Swivel Chair
| Brand | Omnia Leather |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Features | Fabric, Leather, Swivel, Upholstered |
Rybe Chair
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.5 × 26.5 × 38.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Modern |
Barolo – Snow Swivel Club Chair
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.