Roper Swivel Club Chair
Offered in a fun barrel-like silhouette with a low back and sloped arms, the Roper Swivel Club chair is covered in the Big Top Blue Steel semi-aniline top grain leather with intricate baseball stitched trim detail. Tight back and loose seat cushion.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Arm Height | 23.25 |
|---|---|
| Carton Height | 30.75 |
| Carton Length | 33.75 |
| Carton Weight | 72.75 |
| Carton Width | 29.50 |
| Depth | 32.75 |
| Distressing | No |
| Height | 29.50 |
| Leather | Big Top Blue Steel (Semi-Aniline Top Grain) |
| Leather Type | Semi-Aniline |
| Material Description | Leather |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HU-BIGTOPSTLBLUE-SC |
| Motion Type | Swivel |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Seat Depth | 23 |
| Seat Height | 19 |
| Seat Width | 19.25 |
| Seat to Back Height | 10.5 |
| Style | Transitional |
| Sub Type | Swivel Chairs |
| Teardrop Swatch | HU-BIGTOPSTLBLUE-TD |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 28.50 |
| Weight | 61.73 |
| Image Role Data | {“CC533_SW_095_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”CC533_SW_095_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back Straight”],”CC533_SW_095_side_silo”:[“Silo Image 3″,”Silo – Side”]} |
| Weight | 61.73 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32.75 × 28.5 × 29.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | CC |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Sheridan Swivel Chair
Conner Swivel Club Chair
Moody Metal Chair
Kale Accent Chair with Salt & Pepper HOH
Hughes Swivel Chair
Bella Slipper Chair
CC Living Room Mina Swivel Chair
Prairie Upholstered Chair
Kyndall Club Chair with Accent Pillow
Kyndall Club Chair with Accent Pillow
Hamrick Club Chair
Amette Metal Frame Club Chair
Rybe Chair
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.5 × 26.5 × 38.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Modern |
Brentlow Swivel Accent Chair
| Weight | 81 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.88 × 31 × 30 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Metal, Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Accent Chair. Upholstered in Distressed Black Faux Leather. Barrel Back and Removable Seat Cushion. Tufted Sides. Antique Brass Finished Nail Detail. Metal Swivel Base. |
| Brand | Ashley Furniture |
Blake MX Accent Chair
| Dimensions | 38 × 34 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Leather |
| Style | Modern |
Georgia Wooden Frame & Base, Armchair
CZ-388 Massage Chair
| Dimensions | 35 × 47.3 in |
|---|---|
| Brand | Cozzia |
| Color | Black |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
CZ-710 Massage Chairs
| Brand | Cozzia |
|---|---|
| Color | Black |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Dacey Chair
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Blue, Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Contemporary, Modern |
Ashelle Chair
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 30 × 34.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Leather, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.