Kale Accent Chair with Salt & Pepper HOH
Hooker Furniture Upholstery is a designer-inspired collection of upscale leather seating that includes versatile reclining chairs, modern-day reclining sofas, eclectic club and artisan accent chairs, as well as a selection of executive desk chairs for the home. Designed and curated to appeal to a variety of style tastes, each piece from Hooker Furniture Upholstery is meticulously crafted in a unique selection of textures and hues.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Alternate Cover Items | DC102-089 |
|---|---|
| Best Seller | No |
| Carton Height | 37.75 |
| Carton Length | 27.50 |
| Carton Weight | 37.00 |
| Carton Width | 25.25 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 26.00 |
| Hair on Hide | Our hair-on-hide products are upholstered with natural hides, each unique in its own way, with distinctive patterns, colors, and textures. Showcasing the natural beauty and individuality of e |
| Height | 36.25 |
| Leather | Legendary Graphite (Aniline Top Grain), Salt & Pepper Hair on Hide |
| Leather 2 Type | Hair on Hide |
| Leather Type | Aniline |
| Material Description | Leather |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HU-LEGENDARY-GRAP-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Seat Depth | 18.75 |
| Seat Height | 19 |
| Seat Width | 22.5 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Side Chairs |
| Teardrop Swatch | HU-LEGENDARY-GRAP-TD |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 23.75 |
| Finish Filter | Dark Wood |
| Weight | 30 |
| Image Role Data | {“DC102_089_097_room”:[“Room Image 1″],”DC102_097_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”DC102_097_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”]} |
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 23.75 × 36.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | CC |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Kyndall Club Chair with Accent Pillow
Conner Swivel Club Chair
Maya Wing Club Chair
Roper Swivel Club Chair
Moody Metal Chair
CC Living Room Emeral Swivel Chair
Prairie Upholstered Chair
Mina Swivel Chair
Blakeley Club Chair
Hughes Swivel Chair
Wilde Club Chair
Moraine Accent Chair
Dovetail Dining Upholstered Side Chair Oatmeal Fabric – 755-030B
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 18.5 × 37 in |
| Brand | Artisan & Post |
| Color | White |
| Detail Color | Bleached White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dovetail Dining |
| Features | Fabric |
Modern Bench
| Dimensions | 18 × 56 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brass, Cream, Tan |
| Features | Fabric, Metal, Upholstered |
| Style | Modern |
Marquez Chair
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.5 × 25 × 45.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Marquez |
| Features | Fabric |
Loft Brown Wooden bench for bedroom
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54.25 × 15.75 × 19 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Duarte Solid Wood Bench
Parota Wooden Chair
Linea Bench
| Dimensions | 18 × 18 × 19.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cerused Greige |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Linea |
| Features | Fabric |
Cole Dining Chair
Mayer Dining Side Chair
| Dimensions | 23.75 × 19.5 × 33.75 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Contemporary |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.