Maya Wing Club Chair
With a vintage flair and a timeless appeal, the Maya Wing Chair is covered in the casual yet sophisticated Checkmate Pawn hand-wiped aniline top grain leather. The Maya is distinguished by expansive wings, slim rolled arms and legs in the dark wood Natchez Brown finish, along with nailhead trims around the arms, base, wings and side. Loose seat cushion.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Alternate Cover Items | CC513-089 |
|---|---|
| Arm Height | 25 |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 43.50 |
| Carton Length | 38.00 |
| Carton Weight | 64.00 |
| Carton Width | 31.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 36.50 |
| Distressing | No |
| Floor Glides | Yes |
| Height | 42.00 |
| Leather | Checkmate Pawn (Handwipe) (Aniline Top Grain) |
| Leather Type | Aniline |
| Material Description | Leather |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HU-Checkmate-Pawn-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Seat Depth | 23 |
| Seat Height | 18 |
| Seat Width | 21 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Wing Chairs |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 30.00 |
| Finish Filter | Dark Wood |
| Weight | 51 |
| Image Role Data | {“CC513_083_Chair”:[“Room Image 1″],”CC513_083_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”CC513_083_silo_back”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”]} |
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.5 × 30 × 42 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | CC |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Bella Slipper Chair
Prairie Upholstered Chair
Moraine Accent Chair
Prairie Upholstered Chair
Conner Swivel Club Chair
Banks Chair
Moraine Accent Chair
Cody Chair
Conner Swivel Club Chair
Bella Slipper Chair
Potter Swivel Club Chair
Mai Wing Swivel Club Chair
Brentlow Swivel Accent Chair
| Weight | 81 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.88 × 31 × 30 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Metal, Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Accent Chair. Upholstered in Distressed Black Faux Leather. Barrel Back and Removable Seat Cushion. Tufted Sides. Antique Brass Finished Nail Detail. Metal Swivel Base. |
| Brand | Ashley Furniture |
Barolo – Snow Swivel Club Chair
Karma Accent Chair
| Weight | 96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 34 × 33 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Black |
| Detail Color | Slate |
| Style | Industrial |
| Collection | Karma |
| Features | Leather |
Artemis Chair
| Dimensions | 38 × 41 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Jonathan Louis |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Blake MX Accent Chair
| Dimensions | 38 × 34 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Leather |
| Style | Modern |
CZ-388 Massage Chair
| Dimensions | 35 × 47.3 in |
|---|---|
| Brand | Cozzia |
| Color | Black |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
CZ-710 Massage Chairs
| Brand | Cozzia |
|---|---|
| Color | Black |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Ameretta Stationary Chair
| Dimensions | 20.5 × 27 × 29 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Black, White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Mid-Century, Modern |
ZEN SE Espresso/Midnight Reclining Massage Chair
| Weight | 269 lbs |
|---|---|
| Brand | Cozzia |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Ashelle Chair
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 30 × 34.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Leather, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.