Hughes Swivel Chair
Contemporary, casual and chic, the upholstered Hughes Swivel Chair has a swanky silhouette featuring a bustle-style back, metal swivel base, flared arms and the top-grain semi-aniline Sonnet Dust leather cover.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Alternate Cover Items | CC733-SW-049 |
|---|---|
| Arm Height | 26 |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 45.50 |
| Carton Length | 35.50 |
| Carton Weight | 75.00 |
| Carton Width | 35.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 35.00 |
| Height | 40.50 |
| Leather | Sonnet Dust (Top Grain Semi-Aniline) |
| Leather Type | Semi-Aniline |
| Material Description | Leather |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HU-SONNETDUST-SC |
| Motion Type | Swivel |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Seat Depth | 25 |
| Seat Width | 19.5 |
| Style | Modern/Contemporary |
| Sub Type | Swivel Chairs |
| Teardrop Swatch | HU-SONNET-DUST-TD |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 33.00 |
| Weight | 60 |
| Image Role Data | {“CC733_SW_075_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”CC733_SW_075_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back Straight”],”CC733_SW_075_side_silo”:[“Silo Image 3″,”Silo – Side”],”CC733_SW_07 |
| Seat Height | 18 |
| Weight | 60 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 33 × 40.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | CC |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Covette Accent Chair
Axton Swivel leather Club Chair
Remi Swivel Chair
Conner Swivel Club Chair
CC Captain Swivel Club Chair
Kato leather Club Chair with Dark HOH
Maya Wing Club Chair
Jilian Club Chair
Prairie Upholstered Chair
Moraine Accent Chair
Hamrick Club Chair
Mai Wing Swivel Club Chair
CZ-388 Massage Chair
| Dimensions | 35 × 47.3 in |
|---|---|
| Brand | Cozzia |
| Color | Black |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Kelida Swivel Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.5 × 29.5 × 37.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Swivel, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
ZEN SE Espresso/Midnight Reclining Massage Chair
| Weight | 269 lbs |
|---|---|
| Brand | Cozzia |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Barolo – Vintage Whiskey Swivel Club Chair
Ameretta Stationary Chair
| Dimensions | 20.5 × 27 × 29 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Black, White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Mid-Century, Modern |
Artemis Chair
| Dimensions | 38 × 41 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Jonathan Louis |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Georgia Wooden Frame & Base, Armchair
The Twist – Elise Rust Accent Swivel Chair
Ashelle Chair
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 30 × 34.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Leather, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.