Covette Accent Chair
The Covette Accent Chair in Amani Arctic Blue is a modern masterpiece, featuring a fully upholstered open arm frame with ladder stitch detailing. Upholstered in semi-aniline top-grain leather, this chair offers both comfort and a bold style statement for contemporary living rooms or offices.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24 |
|---|---|
| Carton Height | 33.00 |
| Carton Length | 37.00 |
| Carton Weight | 71.30 |
| Carton Width | 31.50 |
| Depth | 34.50 |
| Height | 32.50 |
| Leather | Amani Artic Blue (Semi-Aniline Top Grain) |
| Leather Type | Semi-Aniline |
| Material Description | Leather |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HU-AMANI-ARTIC-BL-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Seat Depth | 22.5 |
| Seat Height | 19 |
| Seat Width | 22.75 |
| Style | Modern/Contemporary |
| Sub Type | Club Chairs |
| Teardrop Swatch | HU-AMANI-ARTIC-BL-TD |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 32.50 |
| Weight | 61.6 |
| Image Role Data | {“CC841_040_detail”:[“Detail Image 1″],”CC841_040_room”:[“Room Image 1″],”7228_85150_45_CC841_040_room”:[“Room Image 2″],”CC841_040_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”CC841_040_back_ |
| Weight | 61.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.5 × 32.5 × 32.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Blue |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | CC |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Moody Metal Chair
Kato leather Club Chair with Salt Pepper HOH
Mina Swivel Chair
Kyndall Club Chair with Accent Pillow
Potter Swivel Club Chair
Remi Swivel Chair
Moraine Accent Chair
Hughes Swivel Chair
Potter Club Chair
Carson Swivel Club Chair
Amette Metal Frame Club Chair
Royce Club Chair
Daisy Swivel Glider Chair
Brentlow Swivel Accent Chair
| Weight | 81 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.88 × 31 × 30 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Metal, Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Accent Chair. Upholstered in Distressed Black Faux Leather. Barrel Back and Removable Seat Cushion. Tufted Sides. Antique Brass Finished Nail Detail. Metal Swivel Base. |
| Brand | Ashley Furniture |
Rybe Chair
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.5 × 26.5 × 38.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Modern |
Bella Swivel Chair
| Brand | Omnia Leather |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Features | Fabric, Leather, Swivel, Upholstered |
Aragon Chocolate Brown Arm Chair
Ashelle Chair
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 30 × 34.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Leather, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Barolo – Vintage Navy Swivel Club Chair
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.