Maya Wing Club Chair
With a vintage flair and a timeless appeal, the Maya Wing Chair is covered in the casual yet sophisticated Memento Event aniline leather. The Maya is distinguished by expansive wings, slim rolled arms and legs in the dark wood finish, along with nailhead trims around the arms, base, wings and side. Loose seat cushion.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Alternate Cover Items | CC513-083 |
|---|---|
| Arm Height | 25 |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 43.50 |
| Carton Length | 38.00 |
| Carton Weight | 64.00 |
| Carton Width | 31.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 36.50 |
| Distressing | No |
| Height | 42.00 |
| Leather | Memento Event (Aniline) |
| Leather Type | Aniline |
| Material Description | Leather |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HU-Memento-Event-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Seat Depth | 23 |
| Seat Height | 18 |
| Seat Width | 21 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Wing Chairs |
| Teardrop Swatch | HU-Memento-Event-TD |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 30.00 |
| Finish Filter | Dark Wood |
| Weight | 51 |
| Image Role Data | {“CC513_089_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”Memento_Event”:[“Leather Image 1”]} |
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.5 × 30 × 42 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | CC |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Jilian Club Chair
Amette Metal Frame Club Chair
Covette Accent Chair
Kyndall Club Chair with Accent Pillow
Conner Swivel Club Chair
Mina Swivel Chair
CC Living Room Emeral Swivel Chair
Joker Game Chair
Potter Swivel Club Chair
Royce Club Chair
Blakeley Club Chair
Conner Swivel Club Chair
Aragon Chocolate Brown Arm Chair
Bella Swivel Chair
| Brand | Omnia Leather |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Features | Fabric, Leather, Swivel, Upholstered |
CZ-710 Massage Chairs
| Brand | Cozzia |
|---|---|
| Color | Black |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
ZEN SE Espresso/Midnight Reclining Massage Chair
| Weight | 269 lbs |
|---|---|
| Brand | Cozzia |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Dacey Chair
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Blue, Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Contemporary, Modern |
Barolo – Vintage Navy Swivel Club Chair
Karma Accent Chair
| Weight | 96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 34 × 33 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Black |
| Detail Color | Slate |
| Style | Industrial |
| Collection | Karma |
| Features | Leather |
Rybe Chair
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.5 × 26.5 × 38.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Modern |
Artemis Chair
| Dimensions | 38 × 41 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Jonathan Louis |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.