Moody Metal Chair
Description
Description
Slinky, modern and luxurious, the Moody Metal Chair is upholstered in the semi-aniline Aline Stonewash leather and has a polished stainless steel metal frame with leather-wrapped arms.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Alternate Cover Items | CC211-405 |
|---|---|
| Arm Height | 24 |
| Depth | 31.75 |
| Height | 30.25 |
| Leather | Aline Stonewash (Semi-Aniline) |
| Leather Type | Semi-Aniline |
| Material Description | Leather and Polished Stainless Steel |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HU-ALINESTONEWASH-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Seat Depth | 21.5 |
| Seat Height | 18 |
| Seat Width | 25.5 |
| Style | Transitional |
| Sub Type | Exposed Wood & Metal Chairs |
| Teardrop Swatch | HU-ALINESTONEWASH-TD |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 29.25 |
| Finish Filter | Silvers |
| Carton Height | 34.00 |
| Carton Length | 31.00 |
| Carton Width | 34.25 |
| Carton Weight | 58.42 |
| Weight | 31.97 |
| Image Role Data | {“CC211_005_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”CC211_005_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back Straight”],”CC211_005_side_silo”:[“Silo Image 3″,”Silo – Side”],”CC211_005_straight_s |
Additional information
Additional information
| Weight | 31.97 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.75 × 29.25 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | CC |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Mina Swivel Chair
Isla Accent Lounge Chair
Hamrick Club Chair
Remi Swivel Chair
Moraine Accent Chair
Mina Swivel Chair
CC Blakeley Club Chair
Mai Wing Swivel Club Chair
Kale Accent Chair with Salt & Pepper HOH
CC Captain Swivel Club Chair
CC Living Room Emeral Swivel Chair
CZ-388 Massage Chair
| Dimensions | 35 × 47.3 in |
|---|---|
| Brand | Cozzia |
| Color | Black |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Mariko Leather Chair
| Dimensions | 35 × 30.5 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Traditional |
Blake MX Accent Chair
| Dimensions | 38 × 34 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Leather |
| Style | Modern |
Rybe Chair
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.5 × 26.5 × 38.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Modern |
Michael Alan Showroom
Kelida Swivel Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.5 × 29.5 × 37.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Swivel, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Michael Alan Showroom
Brentlow Swivel Accent Chair
| Weight | 81 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.88 × 31 × 30 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Metal, Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Accent Chair. Upholstered in Distressed Black Faux Leather. Barrel Back and Removable Seat Cushion. Tufted Sides. Antique Brass Finished Nail Detail. Metal Swivel Base. |
| Brand | Ashley Furniture |
Artemis Chair
| Dimensions | 38 × 41 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Jonathan Louis |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Michael Alan Showroom
Colby Occasional Swivel Chair
| Weight | 80 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 28.5 × 33 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | Cream |
| Detail Color | Glenn Frost |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Colby |
| Features | Swivel |
Chelsea Accent Chair
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.